Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

BĘDZIE STRAJK W URSUSIE CHEŁMNO?

poniedziałek, 13 Czerwiec, 2022

Tylko natychmiastowa wypłata zaległych wynagrodzeń dla pracowników ZSM URSUS  Chełmno Sp. z o.o. spowoduje, że komisja zakładowa NSZZ”S” w tej firmie odwoła dwugodzinny strajk ostrzegawczy zapowiedziany na jutro (14 czerwca).

Zakłady Sprzętu Mechanicznego Ursus w Chełmnie są jednym z nielicznych w Polsce producentów oryginalnych części zamiennych do ciągników Ursus. Przedsiębiorstwo posiada bezterminowe prawo do korzystania przy produkcji z oryginalnej dokumentacji technicznej, ma dość nowoczesne „uzbrojenie maszynowo-technologiczne, a przede wszystkim doświadczoną załogę, której znaczna część jest członkami NSZZ „Solidarność” (wg. nieoficjalnej informacji OPZZ w tej firmie właśnie rozwiązał się).  Od ponad 160 lat Zakłady Sprzętu Mechanicznego „URSUS” Sp. z o.o. w Chełmnie zajmują się obróbką metali i są niezawodnym partnerem polskiego rolnictwa. Wyroby chełminiaków można spotkać niemal w każdym ciągniku rolniczym w Polsce. Prezesem Zarządu Dyrektorem Naczelnym tej firmy jest dawny opozycjonista (założyciel KPN w Chełmnie) Piotr Mittelstaedt.

Już grubo ponad dwa lata temu firma miała problem z regularnością wypłat, min. dlatego komisja zakładowa NSZZ”S”, której przewodził i nadal prowadzi Piotr Janowski weszła 23 listopada 2020 w spór zbiorowy.

Zakładowy Układ Zbiorowy  Pracy postanawia, iż wynagrodzenia pracowników muszą być przesyłane na konto nie później, niż do 10 dnia każdego miesiąca. Niestety nie są.

-To prawdziwy problem – zaznacza Piotr Janowski. – Pracujesz, a nie dostajesz pieniędzy w terminie. To jak masz się wywiązać terminowo ze swoich płatności; w banku, wodociągach, energetyce? Gdyby to było raz- dwa razy w roku – jakieś niewielkie opóźnienie, no to może by i można próbować jakoś to zrozumieć, ale tu niepłacenie w terminie stało się normą.

Nasi związkowcy stwierdzili, że dłużej już nie ma na co czekać i czas na radykalne kroki. Między stronami od wielu miesięcy krążą rozmaite pisma, chodzą inspektorzy PIP, trwają rozmowy… nic się nie poprawia.

Piotr twierdzi, że załoga jest zdeterminowana poprzeć dwugodzinny strajk ostrzegawczy, a czy takie same poparcie będzie w przypadku konieczności ogłoszenia bezterminowego strajku okupacyjnego – to ma wyjść w referendum, które szykuje komisja zakładowa Solidarności. Zobaczymy.

Fot u góry – przewodniczący komisji zakładowej NSZZ”S” w ZSM URSUS Chełmno – Piotr Janowski

text&fotopiotrgrążawski

Historia zakładu

 

Początki zakładu sięgają 1864 roku, wówczas właścicielami byli Rudolf Peters i Reinhold Zopp, którzy założyli fabrykę produkującą głównie kieraty, kultywatory, pokrywy studzienek i kanałów burzowych.   W okresie międzywojennym fabryka pod nazwą „Unia” Zjednoczone Fabryki Maszyn Spółka Akcyjna dawniej A. Ventzki, Blumwe, Peters Oddział Chełmno produkowała maszyny rolnicze.

     Od roku 1949 zakład należący do sieci TOR (Technicznej Obsługi Rolnictwa) podejmuje nowe działania rozwojowe. Około 1953 r. uruchomiono odlewnię żeliwa szarego i wybudowano azotownię. Rozpoczęto produkcję części zamiennych do maszyn rolniczych, siewników, młockarni, a także utwardzano wały korbowe do ciągników „Zetor”.

     Od 1959 r. zakład, już jako Zakłady Sprzętu Mechanicznego, rozpoczął specjalizację w prowadzonej do dziś produkcji sprzęgieł do ciągników Ursus. Do 1971 r. zakład był przedsiębiorstwem samodzielnym; zaś 1 stycznia 1972 r. został włączony w strukturę Zrzeszenia Przemysłu Ciągnikowego „Ursus”.

W dniu 3 grudnia 1998 r. na bazie majątku i załogi chełmińskiego zakładu zarejestrowano ZSM „Ursus” Sp. z o.o. . Przeprowadzona następnie głęboka restrukturyzacja pozwoliła firmie zwiększyć obroty oraz wzmocnić pozycję na rynku. Od 2000 r. przedsiębiorstwo mieści się w zmodernizowanych budynkach, posiada nowoczesne centra obróbcze i tokarki sterowane numerycznie

(wg. https://www.zsmursus.pl/index.html).