W Ratuszu Staromiejskim Muzeum Okręgowego w Toruniu już można oglądać dzieło Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Obraz będzie prezentowany do 24 listopada. To wydarzenie towarzyszące festiwalowi Energa Camerimage i w czasie trwania imprezy będzie go można obejrzeć za darmo.
Wielkie (także fizycznie 225 × 315 cm) dzieło Matejki znajduje się na co dzień w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i stamtąd przyjechało na dwutygodniową ekspozycję do Torunia.
Serdecznie zachęcamy wszystkich do skorzystania z niebywałej okazji i obejrzenia niezwykłego obrazu, który jest nie tylko wybitnym dziełem sztuki malarskiej, lecz również „metafizyczną prowokacją”, skłaniającą do refleksji. W „Katalogu obrazów olejnych Jana Matejki” czytamy:
„
Wielki uczony ukazany jest pod gwiaździstym niebem nocy, na tarasie przed gotycką katedrą we Fromborku, w pobliżu której spędził jako kanonik kapituły większą część życia. Przedstawiony w pozycji półklęczącej, z uniesioną lekko głową i prawą ręką, w lewej – cyrkiel. Wokół – księgi, rysunki, instrumenty i tablica z układem słonecznym. W tle, poniżej balustrady, widok na miasto i Zalew Wiślany. Stan natchnienia Kopernika wydobył artysta głównie poprzez efekt światła”.
Wiadomo, iż Jan Matejko jak najbardziej poważnie podchodził do swojej pracy i tak przedstawiał tematy swojego malarstwa, a jednak w 1872 roku narysował autokarykaturę (
dziś w Muzeum Narodowym Kraków) ukazującą tworzenie „naszego” obrazu, gdzie widać całą rodzinę artysty służącą przy pracy. Zabawne jest to, że najważniejszą osobą wydaje się siedząca na fotelu i niejako nadzorująca wydarzenie… żona Teodora, a Kopernik z obrazu osobom zebranym w pracowni…pokazuję język.
Redaktor
Matejko stworzył to dzieło z myślą o czterechsetnej rocznicy urodzin Kopernika, który to jubileusz hucznie obchodzono w roku 1873. Zgodnie ze swoim zwyczajem artysta rzetelnie przygotował się do malowania sceny osadzonej w realiach historycznych. Z wyprzedzeniem zaczął gromadzić informacje na temat życia Kopernika i astronomii, a ze zbiorów Uniwersytetu i Biblioteki Jagiellońskiej wypożyczył niezbędne rekwizyty.
Więcej o obrazie możesz przeczytać tu
https://culture.pl/pl/dzielo/jan-matejko-astronom-kopernik-czyli-rozmowa-z-bogiem