Zbliżające się Walne Zebranie Delegatów Regionu jest dobrą okazją na prezentację niektórych delegatów, zwłaszcza tych z najdłuższym związkowym stażem i zasługami dla związku. Pisaliśmy już o
Władysławie Kryplu – człowieku, który nie tylko był świadkiem powstawania struktur Solidarności w Regionie Toruńskim od jesieni 1980 r, lecz sam w ich budowie aktywnie uczestniczył, a teraz czas na Ludmiłę Fastowicz , która wprawdzie już nie jest delegatem na WZD Regionu, jednak pozostała delegatem w swojej komisji – Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Ludmiła Fastowicz od września 1980 r. była działaczką NSZZ „Solidarność” na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuowała działalność związkową. Zajmowała się zbieraniem składek pieniężnych dla rodzin osób internowanych oraz kolportażem wydawnictw niezależnych w miejscu pracy oraz poza nim.
Od 1986 r. należała do toruńskich struktur Konfederacji Polski Niepodległej, gdzie została członkiem Kierownictwa Akcji Bieżącej odpowiedzialnym za kontakty z prasą polską i zagraniczną. Współorganizowała demonstracje KPN w Toruniu oraz uczestniczyła w demonstracjach w Warszawie i Krakowie. Aktywnie współpracowała z toruńskim podziemnym wydawnictwem „Kwadrat”. W związku z prowadzoną działalnością opozycyjną była inwigilowana przez Służbę Bezpieczeństwa.
Aktywnie uczestniczyła w odbudowie związku po 1989 roku. Wielokrotnie zasiadała w Zarządzie Regionu Toruńskiego, a po zjednoczeniu – Toruńsko-Włocławskiego. Odznaczona przez Pre3zydenta RP w roku 2016 Krzyżem Wolności i Solidarności.
Ludmiła przeszła niedawno na emeryturę, jednak wciąż żywo interesuje się sprawami związku. Aż do spodziewanego wkrótce wyboru nowego Zarządu Regionu Fastowicz pozostaje członkiem Zarządu Regionu (
złożyła oświadczenie, że już nie będzie się ubiegała o miejsce w ZR) i delegatem w swojej komisji na całą przyszłą kadencję.
Red.
Fot niżej – Ludmiła Fastowicz przed jedną z demonstracji Regionu Toruńskiego