„S” w powiecie – ERGIS S.A. Wąbrzeźno
poniedziałek, 23 Lipiec, 2018
MKZ NSZZ ,,Solidarność” przy Ergis S.A. Wąbrzeźno (Jacek Kolbusz).
Rys historyczny.
Założycielem i pierwszym przewodniczącym MKZ NSZZ ,,Solidarność” przy dzisiejszym Ergis S.A. był nieżyjący już Pan Ryszard Sass. Doprowadził On do zarejestrowania w Regionie Toruńskim NSZZ ,,Solidarność” jednostki organizacyjnej związku w dniu 19.05.1989 r. pod numerem 702.
Do związku w szczytowym okresie działalności należało 303 członków organizacji związkowej. Przez cały okres swojej prawie trzydziestoletniej działalności organizacja międzyzakładowa miała kolejno trzech Przewodniczących MKZ. Drugim był, obecny emeryt, Pan Kazimierz Kociela. W czasach kiedy prawie każdy większy zakład w kraju posiadał swój własny ośrodek wypoczynkowy, posiadał i ówczesny ERG w Wąbrzeźnie. ERG po prywatyzacji pozbył się działki wraz z domkami letniskowymi w Przydworzu odstępując ją MKZ NSZZ ,,Solidarność”. Związek dokonał zakupu działki wraz z domkami letniskowymi i stał się jedynym, pełnoprawnym właścicielem.
Ośrodek działa do dnia dzisiejszego. Członkowie NSZZ ,,S” z Oddziału w Wąbrzeźnie korzystają z niego na preferencyjnych warunkach. W tym roku np.; jest to odpłatność 30 zł za dobę od domku bez względu na ilość osób.
Trzecim przewodniczącym, po burzliwych wyborach w roku 2014, został Jacek Kolbusz który ponownie wygrywając wybory w 2018 roku pozostał na stanowisku przewodniczącego MKZ. W chwili przekazania władzy następcom w kwietniu 2014 roku organizacja liczyła już tylko 57 członków, wliczając w to kilku emerytów i była w organizacyjnym i liczebnym odwrocie.
Działania obecne.
Od kwietnia 2014 roku nowa Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ ,,S” w przeciągu roku rozszerzyła działalność na kolejny Region Związkowy (Dolny Śląsk) i objęła swoim zasięgiem dwa oddziały przy zakładach Ergis S.A. Wąbrzeźno i Oława oraz MKF – Ergis w Wąbrzeźnie jak też posiada kilku członków w Spółce ,,Remgis” która to spółka oddzieliła się jako samodzielna spółka o profilu elektryczno-mechanicznym w wyniku wewnętrznych przekształceń w Ergis S.A.
Przy wydatnym wsparciu skarbnika związku, kolegi Marka Hetmańskiego który czuwa nad finansami MKZ jak również przy aktywnym wsparciu pozostałych członków MKZ kolegów: Piotra Szczutowskiego, Bogdana Falkowskiego i Bogdana Chmurzyńskiego na dzień dzisiejszy związek liczy ponad 140 członków organizacji międzyzakładowej.
Od pięciu sezonów są organizowane spotkania integracyjne członków związku, również w Oławie gdzie Komisja Oddziałowa liczy 55 osób.
Zapewniamy wsparcie finansowe i prawne, posiadamy wysokie, jak już wspomniano w poprzednim artykule o naszej organizacji, wypłaty statutowe, posiadamy 5% rabat na towary w INTERMARCHE w Wąbrzeźnie, dysponujemy zniżką 8gr na każdy litr, każdego rodzaju paliwa na wszystkich stacjach PKN Orlen w całym kraju.
Myślimy nad rozszerzeniem ulgowej ,,działalności” dla związkowców z pod znaku ,,S” na inne branże w Wąbrzeźnie. Staramy się dać coś naszym członkom a nie tylko pobierać składki. W działaniach wewnątrz zakładowych staramy się polubownie rozwiązywać powstające problemy z Pracodawcą którym jest Ergis S.A. jak też MKF – Ergis. Jesteśmy nastawieni na dialog i z zadowoleniem obserwujemy powolny ale ciągły wzrost chęci rozmów ze strony Pracodawcy.
Z jeszcze większym zadowoleniem odnotowaliśmy wzrost wynagrodzeń w Oddziałach Grupy Kapitałowej Ergis. Szczególna eskalacja wzrostu indywidualnych stawek zaszeregowania nastąpiła w roku 2017. Zapewne wiodącym bodźcem do tego ustępstwa pracodawcy była ogólna sytuacja rynku pracy.
Związek prowadził z Pracodawcą i nadal ma zamiar prowadzić rozmowy w sprawie wynegocjowania zmian w zapisie wewnętrznego regulaminu wynagradzania. Czasy się zmieniają i to co było dobre dla załogi kilka lat temu, dzisiaj jest już nieatrakcyjne. W dobie rynku pracy pracownika każda inicjatywa Pracodawcy w celu przyciągnięcia pracowników musi być nastawiona na wynagrodzenie, atrakcyjne wynagrodzenie czy też dodatki w postaci rozmaitych dofinansowań dla tegoż pracownika. Dodać tu trzeba że w Ergis S.A. w Wąbrzeźnie istnieje bardzo dobrze zorganizowane wsparcie socjalne. Związek aktywnie uczestniczy w posiedzeniach Komisji Socjalnej.
Po jednym ze spotkań ze związkami (funkcjonuje tu również ZZ Pracowników Ergis S.A.) zakład kilka lat temu Ergis wprowadził dofinansowanie dla wszystkich dojeżdżających do pracy. W roku ubiegłym, z inicjatywy związków zawodowych, Ergis S.A. dofinansował również dla pracowników basen i halę na okres jesienno-zimowy dla potrzeb halowej piłki nożnej z którego to dofinansowania pracownicy skorzystali masowo.
Jako związek zawodowy zapewne pokusimy się o kontakt z pozostałymi zakładami Grupy Ergis w celu budowy nowych oddziałów, czy to się powiedzie? Czy zyskamy poparcie i aprobatę pracodawcy? Czas pokaże.
Jacek Kolbusz