Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

40 PLP NA JASNĄ GÓRĘ -NASZA

poniedziałek, 19 Wrzesień, 2022

40 Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę, zgodnie z tradycją przyciągnęła tysiące członków i sympatyków NSZZ „S” – dziś najważniejszej, najbardziej sprawczej  organizacji jednoczącej ludzi pracy. Dla nas – związkowców Regionu Toruńsko-Włocławskiego była szczególnie ważna, ponieważ oprócz oczywistego waloru religijnego, przyjęliśmy zaszczyt jej głównego organizatora. Tyle akcentów kujawsko-pomorskich nie było podczas żadnej z poprzednich 39 Pielgrzymek.
Pielgrzymki świata pracy zainicjował bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który w 1982 r. przyprowadził do Sanktuarium robotników Huty „Warszawa” co zapoczątkowało doroczne spotkania. Pielgrzymka zawsze jest modlitwą za Ojczyznę, po beatyfikacji ks. Jerzego prośbą o jego rychłą kanonizację. W spotkaniu tradycyjnie udział biorą przedstawiciele rodziny ks. Popiełuszki. Obecne są relikwie błogosławionego, obraz Matki Bożej Robotników i mała replika nowohuckiego krzyża, które peregrynują po Polsce.
Do Klasztoru Jasnogórskiego członkowie Prezydium ZR przybyli dzień wcześniej – także jako honorowa eskorta Obrazu Matki Boskiej Pracowników (zwanego też „Matką Bożą Solidarności”) przywiezionego przez Jerzego Kowalskiego z Torunia naszym specjalnym busem. Jak wiadomo, ta w istocie zmodyfikowana kopia Obrazu Czarnej Madonny przez ostatni rok wędrowała (za naszą sprawą) po parafiach i kościołach Regionu. W piątek 16 września, przy udziale koordynatora pielgrzymek Regionu NSZZ”S” Częstochowskiego Jarosława Bernata obraz został przekazany do klasztoru – konkretnie do kaplicy św. Antoniego, skąd został dwukrotnie (w sobotę i niedzielę) wyniesiony na wały i ustawiony przy ołtarzu głównym podczas plenerowych mszy dla pielgrzymów.

Wszystko to było dokumentowane cyfrowo, więc należy się spodziewać, że wkrótce na stronie pojawią się relacje wideo.

Organizacja wielotysięcznej pielgrzymki, w miejscu, które jest nie tylko nasyconym punktami sacrum – sanktuarium narodowym (a więc o szczególnych wymogach zachowania się), lecz również rozległym obiektem, a także niezwykle cennym zabytkiem to pomimo wielowiekowego doświadczenia Ojców Paulinów wciąż stanowi wyzwanie. Cały piątek zszedł członkom Prezydium na rozmaitych uzgodnieniach, oglądach, formalnościach, rozliczaniach przepustek, planach rozmaitych przedsięwzięć towarzyszących.

Sobota to już konkretne wydarzenia: msza na wałach (świetne kazanie ks. Rajmund Ponczek), składanie kwiatów pod pomnikiem księdza Jerzego. Tuż po południu przyjechała część pielgrzymów z naszego Regionu, łącznie z kapelanami ks. Rajmundem Ponczkiem i ks. Józefem Nowakowskim. Wszyscy znaleźli nocleg (wcześniej zamówiony)  w Domu Pielgrzyma. Przy tym wyszło, iż niektórzy z „naszych ludzi” już są w Częstochowie. Przyjechali prywatnymi pojazdami i na własną rękę zorganizowali zakwaterowanie (n.in. grupa z Golubia-Dobrzynia z niezmordowanym Jurkiem Nadolskim na czele).

W sobotni wieczór (o 21.30), na Jasnogórskich Wałach, przy migotliwym świetle świec i dalekich blasków okien klasztornej wieży odbyła się też – dla nas absolutnie niezwykła – droga krzyżowa, gdzie rozważania przy poszczególnych stacjach wygłosił nasz kapelan Ludzi Pracy ks. dr Rajmund Ponczek, dzielnie wspierany przez Jerzego Wiśniewskiego oraz  diakona prof. dr hab Waldemara Rozynkowskiego. Będzie o tym osobna relacja, gdyż to ponadczasowe wydarzenie, podczas którego grupa naszych liderów niosła spory, ciężki, drewniany krzyż wywołało wielkie wrażenie.

Niedziela to oczywiście msza święta na Wałach Jasnej Góry. Wśród setek pielgrzymów przekraczających jasnogórskie progi pojawiało się coraz więcej „naszych”. Na wielki parking dojeżdżały kolejne autokary i już około godz. 9.00 było nas co najmniej pół tysiąca z Regionu. Przybył też biskup toruński Wiesław Śmigiel. Przed 10. dotarli wyczekiwani przez nas członkowie chóru  Towarzystwa Śpiewu „Halka” z Inowrocławia. Ponieważ według naszego pomysłu mieli uświetnić mszę swoim śpiewem. Jeden z Paulinów – wprowadził tę grupę, poprzez schody w jednej z wież na specjalny taras. Śpiew chórzystów (Towarzystwo Śpiewu „Halka” w Inowrocławiu powstało 3 czerwca 1923 roku, a więc w przyszłym roku 100-lecie!) został utrwalony na video, to też wkrótce na naszej stronie należy się spodziewać relacji.

W trakcie mszy św. gdzie wszystkie funkcje, które mogą być wykonywane przez świeckich były sprawowane przez „ludzi z naszego Regionu” (czytania, modlitwy wiernych wygłaszali m.in.: Janusz Dębczyński, Piotr Janowski, Ludmiła Fastowicz, Grzegorz Radomski, Ewa Kwiatkowska…), kazanie wygłosił biskup toruński Wiesław Śmigiel, zaś ks. abp Józef Kupny poświęcił nowe sztandary Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ”S” i Oddziału Włocławskiego ZR NSZZ „S” Toruńsko-Włocławskiego. Po tym akcie zaprezentowano je (prawy, lewy płat, a potem chwila swobodnego powiewania sztandarem) społeczności pielgrzymów zgromadzonej na błoniach, co skwitowano brawami.

Końcowym akcentem było symboliczne (faktycznie – obraz będzie jeszcze przez kilkanaście dni przebywał na Jasnej Górze)  przekazanie przez Tomasza Jeziorka Obrazu Matki Boskiej Solidarności w dalszą opiekę Regionowi Śląsko-Dąbrowskiemu.

text&fotoPiotrGrążawski

Fot niżej, od prawej – nasze dwa nowe sztandary, niżej – droga krzyżowa, niżej msza na Wałach Jasnogórskich (m.in. Piotr Janowski i jego syn), chór „Halka” z Inowrocławia, od lewej Waldemar Rozynkowski, ks. Rajmund Ponczek, Jerzy Wiśniewski.