Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

MARYCHA NIE W PRACY

środa, 22 Czerwiec, 2022

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. W ustawie z 26.6.1974 r. Kodeks pracy zostaną wprowadzone zmiany, które dadzą pracodawcom prawo do kontroli pracowników m.in. na obecność narkotyków. Projekt zmierza do stworzenia podstaw prawnych dla pracodawcy do wprowadzenia i przeprowadzania prewencyjnej kontroli pracowników na obecność środków działających podobnie do alkoholu. Jest to bardzo długo wyczekiwana przez pracodawców zmiana przepisów.

W obecnym stanie prawnym brak jest bowiem podstaw do samodzielnego przeprowadzania przez pracodawcę takich kontroli pracowników.

Zgodnie z założeniami Projektu pracodawca będzie mógł wprowadzić kontrolę pracowników na obecność środków działających podobnie do alkoholu w ich organizmach, jeśli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób oraz ochrony mienia. Pracodawca nie będzie mógł dopuścić do wykonywania pracy pracownika, jeżeli kontrola wykaże obecność takiego środka w organizmie pracownika albo zajdzie uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu środka lub zażywał taki środek w czasie pracy.

Minister Zdrowia przygotował projekt Rozporządzenia w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika, który będzie stanowił akt wykonawczy do przepisów KP. Zgodnie z przepisami nowego Rozporządzenia za środki działające podobnie do alkoholu będą uznawane:

  1. opioidy;
  2. amfetamina i jej analogi;
  3. kokaina;
  4. tetrahydrokanabinole;
  5. benzodiazepiny.

Grupy pracowników objęte kontrolą trzeźwości i sposób jej przeprowadzenia, w tym rodzaj wykorzystywanego urządzenia, czas i częstotliwość jej przeprowadzania, ustalać będzie pracodawca w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli nie będzie objęty układem zbiorowym pracy lub nie będzie zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

O wprowadzeniu kontroli trzeźwości w sposób przyjęty u danego pracodawcy będzie on informował pracowników nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania. Obowiązek informowania o zasadach przeprowadzania kontroli będzie dotyczył także nowo zatrudnianego pracownika, przed dopuszczeniem go do pracy.

Red.