Od 1982 roku, w trzecią niedzielę września, ludzie pracy z całej Polski gromadzą się na Jasnej Górze przy obrazie Matki Bożej Królowej Polski i modlą się wspólnie za siebie nawzajem, za swoje rodziny, zakłady pracy, a przede wszystkim za Polskę – naszą Ojczyznę.
Co roku inny region przewodzi tej modlitwie. Przygotowuje się do niej poprzez goszczenie na swoim terenie znaków peregrynacji: obrazu Matki Bożej Solidarności Robotników, kopii Krzyża Nowohuckiego i relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Znaki te przemierzają parafie, w których w szczególny sposób pragną się zgromadzić na wspólnej modlitwie ludzie wszelkiej pracy.
Peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności jest tradycją NSZZ „Solidarność”. Obraz i jego peregrynacja związane są z Ogólnopolską Pielgrzymką Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbywa się co roku w trzecią sobotę i niedzielę września. Po raz pierwszy została zorganizowana w 1983 roku przez ks. Jerzego Popiełuszkę dla robotników Huty Warszawa. Rok później, pielgrzymi przybyli z wielu regionów Polski i modlili się o dobrą i godną pracę oraz o godne traktowanie pracowników. Każdego roku podczas Mszy św. na Jasnej Górze ikonę przejmuje region, który będzie organizatorem Pielgrzymki Ludzi Pracy w kolejnym roku .
Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stanowi biało-czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boża Solidarności. Drugi, nieco większy, trafił do kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Natomiast największy obraz związkowcy podlaskiej Solidarności przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r., jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny.
Teraz przyszedł czas na nasz Region- toruńsko-włocławski. Członkowie Prezydium ZR udali się do stolicy Regionu Małopolskiego – Krakowa, aby z tamtejszymi władzami związkowymi uzgodnić szczegóły przejęcia niezwykłego obrazu i warunków jego peregrynacji po naszej części kujawsko-pomorskiego (to zdarzenie jest obwarowane wieloma warunkami). Zgodnie z tradycją to właśnie Region ma być głównym koordynującym, opiekunem przedsięwzięcia.
O jego szczegółach będziemy rzecz jasna pisali i informowali.
Nasi związkowcy z Prezydium przed wizytą w Zarządzie Regionu Małopolska udali się na lokalny cmentarz aby złożyć kwiaty i zapalić znicz na grobie niedawno zmarłego (25 czerwca) przewodniczącego ZR Małopolska Wojciech Grzeszeki (pełnił swoją funkcję od 1998 roku!).
text&fotopiotrgrążawki