Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

ZUS CZY IKE? OFE DO LIKWIDACJI

piątek, 16 Kwiecień, 2021

Sejm kończy prace nad nowelą dotyczącą ponad 130 mld zł zebranych przez 16 mln Polaków. Będą teraz musieli zdecydować, co zrobić z tymi pieniędzmi. Podpowiadamy, czym powinni się kierować.

W związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne Polacy, którzy po 1999 r. oszczędzali w OFE na swoje emerytury, będą mieli czas od 1 czerwca do 2 sierpnia na decyzję, co zrobić z tymi pieniędzmi. Średnio każdy z 16 mln ubezpieczonych ma tam około 10 tys. zł. Więcej mają osoby z wysokimi zarobkami, które oszczędzały w OFE przez ostatnie 21 lat, mniej osoby z niższymi zarobkami i krótszym stażem ubezpieczeniowym.

– Wybór ZUS oznacza, że środki z OFE zwiększą wysokość emerytury, czyli świadczenia dożywotniego. Najpierw jednak będą podlegały waloryzacji składek, która w ostatnich latach była bardzo korzystna. Waloryzacja za 2018 i 2019 r. powiększyła konta ubezpieczonych w ZUS o 9,2 oraz 8,94 proc. – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

– Wybór IKE da możliwość jednorazowej wypłaty środków po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ponadto rozszerzy przedmiot potencjalnego dziedziczenia. Do masy spadkowej wejdą nie tylko środki zgromadzone dotąd w funduszach powiększane o zyski z inwestycji i ewentualne nowe wpłaty, ale również zobowiązania zapisane na subkoncie w ZUS zwiększone przez waloryzację i nowe zasilenia wynikające z kontynuacji odprowadzania tam części składki emerytalnej (7,3 proc.) – podpowiada Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Jaką zatem decyzję powinni podjąć ubezpieczeni? W największym stopniu zależy to od płci i stanu konta w OFE i ZUS.

– Generalna zasada jest taka, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn, opłaca się im więc zwiększyć świadczenie z ZUS – zauważa dr Tomasz Lasocki, z Katedry Ubezpieczeń na Uniwersytecie Warszawskim. – Od tej reguły są jednak wyjątki. Przykładowo osoby, które zebrały w ZUS mało składek. Ze względu na staż pracy mają jednak gwarancję minimalnej emerytury. Mogą swoje pieniądze z OFE przekazać do IKE, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego wypłacić je w gotówce. Przeniesienie ich do ZUS nie podwyższy ich dożywotniego świadczenia. Przeniesienie pieniędzy do IKE powinny też rozważyć osoby słabego zdrowia. Wtedy na takiej decyzji może skorzystać ich rodzina – dodaje.

Z kolei mężczyźni, którzy na emeryturze żyją statystycznie około dziewięciu lat, powinni raczej zdecydować się na IKE. W ich przypadku przeniesienie pieniędzy do ZUS i podwyżka dożywotniego świadczenia może być bowiem krótkotrwała. Korzystniej więc dla nich byłoby wypłacić te pieniądze z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego.

  Źródło – „Rzeczpospolita” 2021-04-15