Żeby było jasne – namawiamy wszystkich naszych związkowców do badań i szczepień przeciwko Covid 19 (gdy tylko przyjdzie kolej całe Prezydium i członkowie ZR których pytaliśmy zaszczepią się), jednak gdyby pracodawca chciał cię zmusić do testowania, szczepienia, lub badań to mówimy jasno – nie ma do tego żadnego – żadnego prawa!
Art. 16 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta Dz. U. 2009 Nr 52, poz. 417 tj. Dz. U. z 2020 r. poz., 849 [Prawo pacjenta do wyrażenia zgody na świadczenia] ma brzmienie;
Pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody, po uzyskaniu informacji w zakresie określonym w art. 9 tj.: Informacji o stanie zdrowia pacjenta, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu, w zakresie udzielanych przez tę osobę świadczeń zdrowotnych oraz zgodnie z posiadanymi przez nią uprawnieniami.
Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka – jej art., 8[Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego] mówi:
1. Każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego, swojego mieszkania i swojej korespondencji.
2. Niedopuszczalna jest ingerencja władzy publicznej w korzystanie z tego prawa, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez ustawę i koniecznych w demokratycznym społeczeństwie z uwagi na bezpieczeństwo państwowe, bezpieczeństwo publiczne lub dobrobyt gospodarczy kraju, ochronę porządku i zapobieganie przestępstwom, ochronę zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności innych osób oraz treścią art. 32 § 1 [Obowiązek uzyskania zgody pacjenta na badanie lub inne świadczenia zdrowotne] ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który jednoznacznie wskazuje, iż lekarz może prowadzić badanie (…) po wyrażeniu zgody przez pacjenta.
Zatem pracodawca nie może cię zmusić do poddania się testowaniu na obecność wirusa testem antygenowym czy też genowym PCR, jak również nie ma prawa wymagać od zatrudnionego przedstawienia jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego wykonanie testu lub przyjęcia szczepionki. Odmowa wykonania takiego nie może być podstawą do wyciągania jakichkolwiek kar wobec twojej osoby przez pracodawcę.
Podstawą prawną, jaką uniemożliwia pracodawcy rozmowy na temat twojego stanu zdrowia jest art. 22[1] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p., z którego wynika, iż pracodawca nie może żądać od pracownika podania informacji o stanie jego zdrowia, chyba, że informacje te są niezbędne w celu skorzystania przez pracownika ze szczególnych uprawnień prawa pracy (por. wyrok SN z dnia 5 sierpnia 2008 r., I PK 37/08). Szczególny wyjątek od obowiązku zachowania tajemnicy o stanie zdrowia pracownika wskazuje przepis art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – dalej u.ś.c.m., gdzie sankcjonuje się umieszczenie na zaświadczeniu lekarskim informacji o rodzaju określonych chorób lub przyczyn niezdolności do pracy. Ustawodawca reguluje w ten sposób zasady umieszczania na zaświadczeniu tzw. kodów literowych, od A do E.
Prawo do tajemnicy w tym zakresie nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Zwalnia z tego obowiązku zgoda samego pracownika. Brak akceptacji na podejmowanie rozmowy w tym obszarze nie może mieć negatywnego wpływu na zatrudnienie pracownika lub dalszą współpracę.
Prezydium Zarządu Regionu podczas swoich pierwszych obrad w tym roku bezwzględnie poparło program szczepień antywirusowych – JESTEŚMY ZA – Z CAŁYM PRZEKONANIEM, jednak nie pozwolimy aby kogokolwiek z naszych członków ktokolwiek miał zmuszać (zwłaszcza groźbami) do działań, których on nie chce, nie jest do nich przekonany lub nie rozumie.
Red.