Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

WYSTAWA OTWARTA – ZAPRASZAMY

sobota, 15 Sierpień, 2020

Uroczyste otwarcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność«” – Toruń, 14 sierpnia 2020

Zgodnie z zapowiedziami, w piątek 14 sierpnia dokonano uroczystego otwarcia organizowanej przez IPN wystawy „TU rodziła się »Solidarność«”.

Wystawę otworzył prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz były marszałek Senatu Jan Wyrowiński  w obecności wicemarszałka województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniewa Sosnowskiego w Parku Pamięci w Toruniu (ul. Uniwersytecka/ul. Dąbrowskiego). Obecni byli też m.in. profesor Wojciech Polak, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku Mirosław Golon, wiceprzewodniczący Oddziału Toruń, członek Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Dariusz Ludwikowski i sekretarz Regionu Piotr Grążawski, a także mała grupka innych uczestników, w tym wysocy urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego .

Po serii krótkich, okolicznościowych wystąpień formalnie udostępniono wystawę do zwiedzania. Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślał historyczny fakt narodzin związku pod kątem jego wpływu na dalsze losy Polski. Jan Wyrowiński z satysfakcją ogłosił, iż bez trudu odnalazł na planszach swoich przyjaciół, w tym m.in. śp. Edwarda Styrzyżewskiego, Stanisława Śmigla i innych. Przypomnienie lokalnych działaczy uznał za wielką wartość. Profesor Polak przytoczył garść mniej znanych faktów historycznych, „okraszonych” – jak to u Pana Profesora – subtelnym humorem. Piotr Grążawski podniósł aspekt wyszkolenia przez związek wielu działaczy i polityków, którzy przeszli do działalności ogólnopaństwowej.

Wystawę można oglądać codziennie. Stoi w plenerze na terenie Parku Pamięci w Toruniu.   Przypomnijmy

W regionie kujawsko-pomorskim do pierwszych strajków doszło tuż po pierwszych wystąpieniach robotników na Pomorzu. Pierwsze protesty rozpoczęły się 18 sierpnia 1980 r. Z początku trwały one kilka godzin i dotyczyły postulatów ekonomicznych. Protesty wybuchały początkowo w przedsiębiorstwach transportowych, z tego względu, że ich pracownicy jeździli po całym kraju i wiedzieli jaka jest sytuacja w innych regionach Polski. Do strajków zaczęły przystępować kolejne zakłady, pojawiły się postulaty społeczne. Zaczęła się rodzić Solidarność.

text&foto Redaktor

extra

Jan Wyrowiński na swojej stronie facebookowej napisał tak:

„Dziś w Toruniu bez liku odsłonięć, poświęceń i inauguracji. Z tych wszystkich ważnych i potrzebnych wydarzeń jedno była sercu najmilsze. O godz. 16.00 uroczyście otwarto przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę „TU rodziła się „Solidarność”” dokumentującą genezę i proces powstawania związku zawodowego „Solidarność”, który stał się zaczynem historycznych zmian zarówno w Polsce jak i pozostałych krajach, które po II wojnie znalazły się wbrew swej woli w strefie wpływów Związku Sowieckiego. W fenomenie „Solidarności” swoją cząstkę posiada również Toruń i ziemia chełmińska. Wystawa ilustruje zarówno ten najważniejszy strajk w Stoczni Gdańskiej jak i nasze strajki, poczynając od „Towimoru”. Był prezes IPN dr Jarosław Szarek, wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku Mirosław Golon. Nie zabrakło szefa Kolegium IPN prof. Wojciecha Polaka, miejscową „Solidarność” reprezentował sekretarz Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Piotr Grążawski. Wspomniałem m.in. o tym, że 40 lat po naszym Białorusini przeżywają swój Sierpień. Trzeba im życzyć z całych sił, aby był równie udany jak ten który przydarzył się nam nad Wisłą!!!!”  

Profesor Wojciech Polak – jak zawsze przy podobnych okazjach – oblegany przez dziennikarzy.

Na planszach sporo akcentów lokalnych

Były marszałek Senatu i opozycjonista Jan Wyrowiński – spokój, opanowanie.

Można oglądać z każdej strony….

Popularny, bardzo przystępny, życzliwy człowiek – prezes IPN Jarosław Szarek.