Dominikanki, felicjanki, urszulanki, loretanki, albertynki, benedyktyni, bonifratrzy, klerycy, misjonarze… W dobie pandemii koronawirusa na pomoc chorym, ubogim i opuszczonym pospieszyli bohaterowie i bohaterki w habitach i sutannach, na które – niczym Superman pelerynę – narzucili ochronne kombinezony. To właśnie o bohaterkach w habitach przeczytamy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
fot. TS
Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa „Tygodnik Solidarność” jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?
Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:
http://bit.ly/aplikacjaTS
A co jeszcze w najnowszym numerze „TS”?
Przykłady pracy osób duchownych na rzecz chorych na COVID-19 w poruszającym reportażu wymienia Agnieszka Żurek.
Osoby konsekrowane przybyły na pomoc także najciężej chorym – pacjentom warszawskiego hospicjum, dodatkowo zarażonym koronawirusem. – Wolontariuszy chcących pomóc w naszym ośrodku jest wielu. Na zamkniętym oddziale zakaźnym, gdzie leczeni są pacjenci chorzy na COVID-19, pracuje obecnie siostra dominikanka, brat bonifrater, kleryk jezuita, siostry albertynki z Krakowa, siostry ze zgromadzeń bezhabitowych, z południa Polski jadą do nas siostry służebniczki dębickie – wymienia w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” ks. Marcin Kowalczyk, kapelan hospicjum Caritasu Archidiecezji Warszawskiej przy Krakowskim Przedmieściu.
„Kościół w czasie pandemii” to z kolei publicystyka Jakuba Pacana
W świecie epidemii mądre opisy rzeczywistości nie podnoszą człowieka do góry. Ludzie wychowani na kulcie sukcesu wstydzą się nawet przyznać ratownikom medycznym, że mają koronawirusa w obawie, że będą odrzuceni i uznani za słabych. Kościół w osobach świętych uczy, że akceptacja swojego cierpienia i kruchości może być drogą nieograniczonego rozwoju osobistego i duchowego.
„Unia przeprasza bo oblała egzamin” twierdzi w swoim artykule Paweł Pietkun:
Po co nam taka Unia? – to pytanie coraz głośniej rozbrzmiewa na salonach i w mediach we Włoszech i Hiszpanii. Nie bez powodu! Kiedy kraje informowały Brukselę o tysiącach ofiar choroby COVID-19, ta wolała zajmować się praworządnością.
Bruksela na poważnie pochyliła się nad koronawirusem dopiero wtedy, gdy kryzys uderzył we Francję i Niemcy, dzisiaj – obok Hiszpanii i Włoch – rekordzistów pod względem liczby chorych i zmarłych. Pomoc, którą proponuje Unia, jest niemała, ale i tak ma być uzależniona na przykład od dyscypliny budżetowej czy praworządności! Naprawdę! Takie pomysły mają europarlamentarzyści.
Bartosz Bartczak w swoim tekście pisze o tym, że ukraińskie czarnoziemy trafiły z końcem marca na wolny rynek, co może nieść konsekwencje również w Polsce.
Z końcem marca ukraiński rząd uwolnił rynek ziemi na Ukrainie. Zanim swobodnie będzie można handlować ukraińskimi gruntami rolnymi, upłynie jeszcze trochę czasu i kilka decyzji zostanie podjętych. Kiedy jednak cały ten proces się skończy, Polska musi być przygotowana na jego następstwa.
W numerze również m.in.
O roli i znaczeniu flagi narodowej z Przemysławem Reyem, kuratorem Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, rozmawia Mateusz Kosiński
Marek Budzisz pisze o problemach europejskiego sektora obronnego
Mateusz Kosiński rozmawia z Rafałem Matusiakiem, prezesem zarządu Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej
Teresa Wójcik w tekście „Wojna o czarne złoto” pisze o rynku naftowym
Jakub Pacan rozmawia z posłem Janem Mosińskim
Agnieszka Żurekw wywiadzie z dr Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie
Robert Wąsik rozmawia z Andrzejem Kołodziejskim, przewodniczącym Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Katowickiego
„Jesteśmy wolni, odważni i dumni” Anna Zielińska o roli związków zawodowych przy wychodzeniu z Wielkiego Kryzysu
Marcin Koziestański przepytuje Kazimierza Kimso, przewodniczącego Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność
Po wielu dniach rozmaitych rozmów, negocjacji, wypracowywania porozumienia, słuchania argumentów związkowców pracujących w Powiatowych i Wojewódzkich Urzędach Pracy wreszcie wypracowano […]
Dziś (08.01) odbyły się obrady Prezydium Zarządu Regionu. Omówiono sytuację lokalnych zakładów pracy, ustalono kalendarz ważnych do organizacji wydarzeń, sprawy […]