Solidarnościowcy z włocławskich zakładów Anwil i Orlen Serwis odbyli szkolenie z zagadnienia rozwoju związku. Przeprowadził je trener Komisji Krajowej Jan Plata- Przechlewski.
W bardzo dobrych warunkach, pod doświadczonym szkoleniowcem Janem Platą- Przechlewskim około 20 związkowców z włocławskich zakładów Anwil i Orlen Serwis przez dwa dni ( 23- 24 maj) szkoliło się z zakresu nowoczesnego zarządzania związkiem, z naciskiem na pozyskiwanie nowych członków. O tym, że obydwie organizacje podeszły do tego z całą uwagą świadczyła obecność na sali obydwu przewodniczących komisji zakładowych:
Roberta Wichrowskiego (Anwil) i
Sławomira Dorsza (Orlen Serwis).

Statut czasem się przydaje… -)
Przeprowadzono różnego rodzaju gry, a przede wszystkim debat i dyskusji, z których wyciągnięto sporo wniosków. Obecnie pewnym problemem jest w niektórych zakładach pracy zjawisko powstawania „fejkowych związków”. To organizacje zakładane przez rozmaitych spryciuli, mających na celu jedynie jakieś doraźne sprawy, lub – co częstsze – ochronę osoby zakładającego, a czasem nawet pozyskanie trampoliny do zdobycia przez niego lepszej „fuchy”.
Powstanie takiego tworu poprzedza demagogiczna akcja atakująca nie tyle problemy w firmie, a … działające związki zawodowe; wytykanie ich prawdziwej, czy zmyślonej bierności, podnoszenie wysokości składek z jednoczesną ofertą własnej np. 5 zł. O tym, że w takiej ofercie oprócz demagogicznego gadania najczęściej nie ma nic (żadnego wsparcia prawnego, szkoleniowego, żadnego zaplecza) dowiadujemy się dopiero przy pierwszym poważnym „zakręcie”, gdy w firmie wystąpią potrzeby przeprowadzenia poważnych działań związkowych.
O tej i o wielu innych sprawach dyskutowano w trakcie szkolenia we Włocławku. Członkowie Prezydium ZR, którzy odbywali swoje wyjazdowe posiedzenie w siedzibie Oddziału ZR przy ul. Św. Antoniego stawili się na podsumowanie.
Text&foto Piotr Grążawski