Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

Obradował Zarząd Regionu

wtorek, 29 Styczeń, 2019

Podczas wczorajszej sesji Zarządu Regionu przyjęto uchwałę ustanawiającą Regulamin Oddziału Toruńskiego, skonsultowano kwestie organizacyjno- finansowe związane z serią szkoleń, a także omówiono sytuację regionalnego związku w zakładach pracy.

Na zaproszenie komisji zakładowej „S” i Zarządu Spółki KOM-ROL w Kobylnikach, któremu od lat prezesuje Pan Leszek Dereziński obrady odbyły się w sali kobylnickiego pałacu, gdzie jak zwykle – stworzono doskonałe warunki do przeprowadzenia posiedzenia. Po serii sprawozdań z prac Komisji Krajowej (Janusz Dębczyński, Tomasz Jeziorek, Dariusz Łącki) i Prezydium ZR (Piotr Grążawski) dotyczących głównie spraw wewnętrznych związku, zebrani przeszli do kwestii wynikających z niedawnego konwentu przewodniczących regionów Solidarności. Przypomnijmy, że zgromadzenie to podjęło decyzję o przekształceniu się w sztab protestacyjno-strajkowy. Zdecydowały o tym powiększające się dysproporcje w wynagrodzeniach zatrudnionych w sferze finansów publicznych wręcz wskazujące na dyskryminowanie całych grup zatrudnionych w tej sferze (do tematu wracamy w dalszej części tekstu).

Od lewej Dariusz Ludwikowski, Grzegorz Radomski, Janusz Szabowski

Przyjęto uchwałę ustanawiającą Regulamin Oddziału Toruńskiego Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ Solidarność. Został przygotowany we współpracy przewodniczących toruńskich komisji zakładowych, choć trudno tu nie zauważyć pracy Janusza Szabowskiego (Poczta Polska), który zresztą wprowadzał zebranych w treść uchwały i Dariusza Ludwikowskiego (Geofizyka Toruń). Dokument zawiera 10 paragrafów jasno i czytelnie zredagowanych, więc z jego wdrożeniem nie powinno być żadnych kłopotów, a sam regulamin był ostatnim warunkiem do rozpoczęcia pracy Oddziału.

Jak wyszło w dalszej części obrad – nasz Region wcale nie jest oazą spokoju. Trwa akcja referendalna w sklepach „Biedronka” (chodzi o określenie się pracowników wobec perspektywy ewentualnego strajku), w Geofizyce spór zbiorowy, w Kujawsko-Pomorskim Transporcie Samochodowym napięcie wywołane brakiem reakcji na postulaty płacowe (choć nie tylko) związku, także w niektórych częściach Regionu wyraźnie rysują się problemy w oświacie.

Gościem części obrad był burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak

Dyskusja na tematy wzajemnych relacji związek – polityka potwierdziła opinię wyrażoną już przez przewodniczacych regionów, że mamy do czynienia z przekazywaniem środków budżetowych na wzrost wynagrodzeń tylko nielicznym grupom zatrudnionych urzędników czy też funkcjonariuszy, a odbywa się to niestety kosztem pozostałych. Zauważono, iż pomijanie we wzroście wynagrodzeń grup najmniej zarabiających czy też nierównomierny wzrost płac tworzy dysproporcje w przeciętnych wynagrodzeniach miesięcznych w poszczególnych działach.

Z pewnym rozczarowaniem zauważono, że rząd Prawa i Sprawiedliwości uchyla się od realizacji obietnic złożonych w kampanii wyborczej 2015 roku w zakresie wysokości kwoty wolnej od podatku dochodowego, waloryzacji wysokości zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu osób fizycznych, waloryzacji kwot progów podatkowych, wycofania antypracowniczych zmian w kodeksie pracy, szczególnie dot. czasu pracy i okresu rozliczeniowego, pełnego odmrożenia kwot odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, uchylenia wygaszania emerytur pomostowych, przyjęcia ustawy o Służbie Ochrony Kolei oraz wprowadzenia pluralizmu związkowego w Policji. Postulaty kierowane przez NSZZ „Solidarność” do rządu, niestety nie znajdują właściwego rozpatrzenia, a na kierowane wystąpienia nie ma w większości żadnej odpowiedzi. Następuje osłabienie dialogu społecznego poprzez pomijanie związków zawodowych w procesie konsultacji ważnych dla pracowników i obywateli projektów rządowych, nagminne łamanie ustawowych terminów przez organy państwa w zakresie oczekiwania na opinię partnerów społecznych oraz brak zagwarantowanej w przepisach reakcji strony rządowej na zgłaszane uwagi w procesie legislacyjnym.

Nie do zaakceptowania dla NSZZ „Solidarność” jest dyskryminowanie członków związków zawodowych w stosunku do członków organizacji pracodawców.Członkowie związków zawodowych płacąc składki członkowskie na rzecz swoich organizacji obciążani są podatkiem dochodowym od osób fizycznych, natomiast członkowie organizacji pracodawców nie dość, że nie płacą składek osobiście, to zaliczają je w koszty działalności, co zwalnia ich z podatku dochodowego od osób prawnych. Narusza to w sposób rażący art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Gośćmi części obrad byli: prezes Kom-Rol Spółka z o.o. Leszek Dereziński, burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, burmistrz Kowalewa Pom. Jacek Żurawski.

Przypomnijmy postulaty Komisji Krajowej

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wzywa rząd do podjęcia rzeczowego i skutecznego dialogu z reprezentatywną stroną społeczną, przede wszystkim w zakresie:
  • Wzrostu wynagrodzeń, zatrudnionych w sferze finansów publicznych, proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzeń funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, więziennictwa, krajowej administracji skarbowej, celników, pielęgniarek i położnych oraz lekarzy rezydentów, przewidzianych na 2019 rok dla pozostałych zatrudnionych w jednostkach finansów publicznych.
  • Pełnego odmrożenia kwot odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
  • Zaniechania, komplikujących system, niekończących się zmian w ustawach podatkowych, przyjmowanych bez konsultacji społecznych.
  • Urealnienia kwoty wolnej od podatku tak, aby służyła ona osobom najsłabszym ekonomicznie chroniąc je przed zagrożeniem ubóstwem.
  • Waloryzacji progów podatkowych oraz wysokości zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu osób fizycznych.
  • Uchylenia wygaszania emerytur pomostowych.
  • Modernizacji systemu ubezpieczeń społecznych tak, aby pracownicy o długoletnich okresach składkowych nabywali uprawnienia emerytalne bez względu na wiek życia oraz objęcia wszystkich wykonujących i świadczących pracę bez względu na formę umowy, w oparciu o którą ją wykonują, w tym prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, proporcjonalnymi składkami emerytalno-rentowymi od osiąganych dochodów z każdego tytułu ubezpieczenia, z zachowaniem zasady 30 krotności.
  •  Przyjęcia ustawy o Służbie Ochrony Kolei.
  • Wprowadzenia zasady pluralizmu związkowego w służbach tam, gdzie prawo dopuszcza przynależność związkową.
  • Zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, składek członkowskich wnoszonych do związków zawodowych.
  • Przewidywanego wzrostu cen energii elektrycznej dla odbiorców przemysłowych i indywidualnych, systemu rekompensat dla odbiorców indywidualnych oraz mechanizmów ochrony rodzin przed skutkami ogólnego wzrostem cen towarów i usług, a co za tym idzie, zwiększonymi wydatkami gospodarstw domowych.
Text & foto Red.