Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

PRZECIWKO DEGRADACJI PSP WŁOCŁAWEK

poniedziałek, 2 Grudzień, 2024

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku ma być zdegradowana do pożarniczej trzeciej ligi. Podobno dlatego, że „spadła liczba mieszkańców”, co przekłada się na zaszeregowanie komend. O wszystkim decydują zapisy ustawy, a nie stopień zagrożenia pożarowego!

Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NIE PRZYJMUJE takiej argumentacji i podjął stanowisko w tej sprawie, które może poprzedzić inne działania naszego związku zawodowego.


Toruń, dnia 29 listopada 2024r.

Szanowny Pan Tomasz Siemoniak Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Stanowisko Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „ Solidarność”

dotyczące obniżenia kategorii Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku.

Mając na uwadze działania związane z reorganizacją Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku, które mają na celu obniżenie kategorii skutkujące przede wszystkim redukcją stanu etatowego funkcjonariuszy, przy zachowaniu, a nawet zwiększeniu nakładu obowiązków*, pragniemy wyrazić nasz zdecydowany sprzeciw wobec takich praktyk.

Podstawowym problemem, który nas niepokoi, jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom miasta i powiatu. Obszar chroniony, za który nasza komenda jest odpowiedzialna, pozostaje niezmienny, mimo że liczba ludności spadła poniżej progu 100 tysięcy mieszkańców w wyniku pogłębiającego się niżu demograficznego. Redukcja stanu osobowego w naszej jednostce może negatywnie wpłynąć na zapewnienie bezpieczeństwa ludności Włocławka i powiatu.

Kolejnym argumentem, który chcielibyśmy przedstawić, jest fakt, że przy Komendzie Miejskiej PSP we Włocławku funkcjonują trzy grupy specjalistyczne działające w ramach Centralnego Obwodu Operacyjnego oraz Wojewódzkiego Obwodu Operacyjnego. Należy podkreślić, że żadna jednostka w naszym województwie w kategorii trzeciej komendy nie dysponuje tak wykwalifikowaną kadrą, która jest niezbędna do prowadzenia działań specjalistycznych oraz obsługi sprzętu.

Obawiamy się również utraty etatów, które mogą zniknąć w konsekwencji obniżenia kategorii, co wpłynie na poziom obsługi interesantów Wydziału Kwatermistrzowsko- Technicznego oraz Wydziału Prewencji.

Zwracamy się z prośbą o uwzględnienie naszego wystąpienia oraz podjęcie stosownych zmian legislacyjnych (rozporządzeń) z uwagi na szczególne zagrożenia, takie jak:

Autostrada A1

Zakłady wysokiego ryzyka

Zakłady chemiczne Anwil

DNR

Przepompownia Gazu

Ogromne powierzchnie leśne

Strategiczna zapora we Włocławku

Reasumując apelujemy do Pana Ministra o zmianę rozporządzenia z dnia 26 lipca 2006r. W sprawie ramowej organizacji Komendy Wojewódzkiej ( powiatowej i miejskiej) tak by Komenda Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku utrzymała II kategorię, z uwagi na olbrzymią ilość interwencji i zagrożeń ( 3000 zdarzeń rocznie ). Zastosowanie kryterium i liczby mieszkańców na danym terenie nie przystaje do rzeczywistości w stosunku co do istniejących zagrożeń i zdarzeń, które rokrocznie mają miejsce na terenie tak miasta Włocławek jak i powiatu włocławskiego.

 Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ Solidarność