Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

ROBOCZE SPOTKANIA W SIEDZIBIE ZR

czwartek, 14 Listopad, 2024

* Wczoraj (13.11), w toruńskiej siedzibie Zarządu Regionu przebywała pani poseł Anna Gembicka (była minister rolnictwa). Nie była to wizyta towarzyska, czy kurtuazyjna, a robocza, ponieważ pani poseł została poproszona przez kz KRUS o pomoc w załatwieniu pewnej branżowej sprawy i w tym celu rozmawiała głównie z przewodniczącą NSZZ”S” w KRUS Jolantą Kołodziej.

* Także wczoraj przybyli do naszej siedziby przedstawiciele Fundacji Ius Memoriae, która zajmuje się udzielaniem pomocy prawnej osobom represjonowanym przez komunistyczne organy ścigania. Dotyczy to czasów powojennych, kiedy swoją działalność prowadziła Armia Krajowa, a potem NSZZ Solidarność. Osoby te były ofiarami pozbawiania wolności, niejednokrotnie torturowane podczas przesłuchań, więzione, wywożone do obozów pracy przymusowej i szykanowane przez wiele lat.

Chodzi o uzyskanie choćby częściowej satysfakcji materialnej, ponieważ represjonowani i ich rodziny ponieśli szkody materialne, zdrowotne i emocjonalne, które w większości przypadków odczuwają do dziś.

Jak to ujęli przedstawiciele  „Misją Fundacji jest uzyskanie pełnej rehabilitacji prawnej i moralnej osób poszkodowanych. Unieważnienie orzeczenia sądu jest tego najważniejszym elementem, a odszkodowanie i zadośćuczynienie finałem oczyszczenia ze wszystkich niesłusznych wyroków”.

Ma w tym pomóc – stworzony na przestrzeni lat -zespół ekspertów, doradców i historyków, dzięki którym Fundacja może kompleksowo zająć się sprawami represjonowanych. Dochodzi on dwa rodzaje roszczeń:

  • Pierwsze dotyczy odszkodowania za pozbawienie wolności – jest to suma utraconych zarobków za okres przebywania w obozie lub więzieniu.
  • Drugie świadczenie dotyczy zadośćuczynienia w formie pieniężnej, czyli wyrównania szkody niemajątkowej za poniesioną krzywdę.

Bardzo ważną kwestią jest rzetelne udokumentowanie i oszacowanie poniesionych strat. Osoby, które podejmują z nimi współpracę, nie muszą martwić się o żadne formalności.

REHABILITACJA PRAWNA I ODSZKODOWANIA DLA WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ?

Zgodnie z przepisami prawa polskiego o odszkodowanie i zadośćuczynienie dochodzić mogą osoby:

  • skazane za działalność wolnościową w latach od 01.01.1944 r. do 31.12.1989 r.
  • pozbawione wolności, a nawet życia w latach od 01.01.1944 r. do 31.12.1989 r.
  • zesłani do wojskowych obozów internowania w okresie od 01.11.1982 r. do 28.02.1983 r.
  • represjonowane na terenie Kresów w latach od 01.07.1944 r. do 31.12.1956 r.
  • a także małżonkowie, rodzice i dzieci osób poszkodowanych.

Za wsparcie Fundacja Ius Memoriae  nie pobiera opłat wstępnych. Analiza historii poszkodowanego oraz późniejszy proces współpracy z kancelarią są bez kosztowe. Osoba, w której imieniu występują, nie ponosi także kosztów sądowych.

Członkowie Prezydium wysłuchali autoprezentacji, uznając społeczną wartość takich działań. Żadnych porozumień, umów, zobowiązań itp pomiędzy władzami Regionu a Fundacją nie zawierano. Każdy może odwiedzić stronę internetową Ius Memoriae i zapoznać się z ofertą – www.prawopamieci.pl

txt&fotoredaktor

fot u góry – Jola Kołodziej i Anna Gembicka, niżej przedstawiciele IUS MEWMORIAE