Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

STANOWISKO SEJMIKU KUJ-POM

piątek, 18 Październik, 2024

STANOWISKO SEJMIKU WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO z dnia 30 września 2024 r.

 

w sprawie uczczenia 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Kujawy i Pomorze naznaczone są męczeńską krwią ks. Jerzego Popiełuszki. 40 lat temu na trasie z Bydgoszczy do Torunia, w miejscowości Górsk, w drodze do żoliborskiej parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie funkcjonariusze komunistycznej Służby Bezpieczeństwa porwali duszpasterza służby zdrowia, duchowego opiekuna robotników Huty Warszawa, kapelana warszawskiej „Solidarności”, niestrudzonego obrońcę prześladowanych i represjonowanych.

 

Droga męczeństwa wiodła przez Toruń na tamę we Włocławku. Kapłan, bity do utraty przytomności, zmarł w wyniku doznanych obrażeń i tortur, a jego skrępowane i obciążone kamieniami ciało zostało wrzucone do Wisły. Okoliczności śmierci, a następnie poszukiwania zwłok błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki wstrząsnęły Polską i opinią publiczną na całym świecie. Po raz kolejny obnażyły bezwzględność, okrucieństwo i szaleństwo ówczesnego systemu politycznego oraz przedstawicieli władz PRL.

Męczeńska śmierć błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki nie była jednak nadaremna. Bo tak jak mówi starożytna metafora Kościoła pierwszych wieków: krew męczenników jest posiewem chrześcijan, jego krew stała się posiewem naszej wolności. Ostatecznie bowiem prawda zawsze zatriumfuje nad kłamstwem, nadzieja przezwycięży zwątpienie, a życie pokona śmierć.

Mimo upływu czterech dziesięcioleci od tamtych dramatycznych wydarzeń błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko wciąż jest obecny w naszej pamięci i sercach. Szczególną formą oddania hołdu niezłomnemu kapelanowi „Solidarności” była uchwała Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z 20 maja 2013 r. nadająca matce księdza – Mariannie Popiełuszko – tytuł Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ten sposób społeczność naszego regionu wyraziła najwyższe uznanie osobie, która jest przykładem bezwarunkowej matczynej miłości. Również „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki” to hołd złożony kapłanowi, swego rodzaju memento mori, a także narzędzie edukacji młodego pokolenia Polaków, podobnie jak Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku, które już od dekady wypełnia tę rolę.

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego pragnie uczcić 40. rocznicę śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, podkreślając znaczenie ofiary Jego życia dla upadku komunizmu w Polsce, odzyskania suwerenności i wyzwolenia z więzów „imperium zła”.

Niech bł. Jerzy Popiełuszko, apostoł ludzi pracy i patron „Solidarności”, inspiruje kolejne pokolenia Polek i Polaków do poszanowania najważniejszych wartości życia społecznego, troski o godność każdego człowieka, o wolność słowa i przekonań religijnych, o przestrzeganie praw ludzi pracy, o sprawiedliwość społeczną. Wciąż aktualne są słowa, które uczynił istotą swego nauczania, przesłaniem swego życia, testamentem pozostawionym narodowi: Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj (Rz 12, 21).