Są symptomy zwolnienia, ponieważ coraz więcej pracowników, w tym naszych związkowców myśli o odejściu na wcześniejszą emeryturę, z przyczyny trudnej sytuacji ich zakładów pracy. Dotyczy na razie zatrudnionych w szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej (produkcja podzespołów, części, wyposażenia itp.). Na razie możliwości jest niewiele (nasz projekt „stażówki” dojrzewa w sejmie), stąd pracownicy sprawdzają inne możliwości, a zwłaszcza przywilej z tytułu pracy w szczególnych warunkach.
Warunki przejścia na wcześniejszą emeryturę dla zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze określa ustawa „emerytalna” w art. 184 i muszą być one spełnione do dnia 1 stycznia 1999 r. Stosując pewne uproszczenie możemy powiedzieć, że są trzy warunki. Pierwszym jest osiągnięcie określonego wieku wynoszącego dla kobiet 55 lat i mężczyzn lat 60. Dodatkowo okres pracy w tak zwanych warunkach szczególnych musi wynosić minimum 15 lat oraz staż pracy ubezpieczonego nie może być mniejszy niż 25 lat. Te dwa ostatnie warunki muszą został spełnione najpóźniej na dzień 1 stycznia 1999 r. W związku z taką konstrukcją przepisu, rodzą się w praktyce pewne wątpliwości co do zasad nabywania emerytury w obniżonym wieku. Najczęściej poruszaną wątpliwością jest, znaczenie zatrudnienia w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze po wskazanej dacie, a więc czy te okresy mogą zostać zaliczone do owego 15 letniego stażu pracy w warunkach szczególnych. Odpowiedź w tym zakresie jest negatywna, gdyż okres ten ma tylko i wyłącznie znaczenie, jeśli przypadał przed wcześniej wskazaną datą.Okres pracy w tak zwanych warunkach szczególnych musi wynosić minimum 15 lat oraz staż pracy ubezpieczonego nie może być mniejszy niż 25 lat. Te warunki muszą zostać spełnione najpóźniej na dzień 1 stycznia 1999 r.
Od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odmawiającej przyznania wcześniejszej emerytury uprawniony ma prawo odwołać się do Sądu Pracy za pośrednictwem ZUS, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia. Następnie w toku postępowania sądowego należy wykazać, jakie czynności faktycznie ubezpieczony wykonywał i czy oddziaływały na niego owe warunki szczególne. Istotne i warte przytoczenia w tym zakresie jest jedno z orzeczeń Sądu Najwyższego z dnia 21 kwietnia 2004 r., II UK 337/03, w którym Sąd wyraźnie wskazał, że istotna jest nie tyle nazwa zajmowanego stanowiska, lecz rodzaj wykonywanej pracy.
W przypadku gdy ZUS odmówi prawa do emerytury, uprawniony ma prawo się odwołać do Sądu Pracy za pośrednictwem ZUS, w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji odmownej.
…I nie róbcie nic samemu! Członek naszego związku może liczyć na fachową pomoc!