Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

6 GODZIN I „BĘDZIE PAN ZADOWOLONY”

niedziela, 1 Marzec, 2020

Polska firma wdrożyła sześciogodzinny dzień pracy. Efekt przerósł wszelkie oczekiwania Wyniki polskiego oddziału firmy Tradedoubler po wprowadzeniu sześciogodzinnego dnia pracy przerosły oczekiwania.

Polski oddział firmy marketingowej Tradedoubler postanowił przeprowadzić eksperyment i skrócił dzień pracy do sześciu godzin. Okazało się, że była to doskonała decyzja: poziom efektywności pracowników poszybował w górę. Wzrosły też wynagrodzenia.

Wyniki ośmiu miesięcy eksperymentu podsumował w serwisie LinkedIn szef Tradedoubler Polska Łukasz Szymula.

Efekty krótszego dnia pracy

Zanim sześciogodzinny dzień pracy został wprowadzony w firmie, ustalone zostały wskaźniki, które miały pozwolić na ocenę powodzenia eksperymentu. Wszystkie one przerosły oczekiwania. O 35 proc. rok do roku wzrósł zysk EBITDA za czwarty kwartał, zaś indeks zaangażowania pracowników wzrósł z 4.1 do 4.4. Co ciekawe, średni poziom zachorowań w spadł z 10 do 5 dni miesięcznie. W trakcie eksperymentu nikt nie odszedł z pracy ani nie miał obniżonej pensji – wręcz przeciwnie, pracownikom nie zabrano żadnego benefitu, za to wynagrodzenia wzrosły o 18 proc. Jak zdradził Szymula, sześciogodzinny dzień pracy wprowadzono jedynie w polskim oddziale Tradedoubler (firma posiada 15 biur w różnych krajach). W porównaniu z resztą, polski zespół osiągnął najlepsze wyniki.

Krótszy dzień pracy w Finlandii

Pomysł skrócenia tygodnia pracy rzuciła w kampanii wyborczej obecna premier Finlandii Sanna Marin. Jak stwierdziła, skrócenie czasu pozwoliłoby pracownikom spędzać więcej czasu z rodziną.
Choć był to po prostu luźny pomysł, w pewnym momencie media podchwyciły go jako zapowiedź rewolucyjnych zmian. Krytyków inicjatywy nie zabrakło. Twierdzili oni, że może ona zaszkodzić przedsiębiorstwom i wzrostowi gospodarczemu. Przeciwny był między innymi eurodeputowany Daniel Hanna. Uważał on, że proponowane zmiany to szaleństwo. Sześciogodzinny dzień pracy testowany był natomiast w 2016 r. w sąsiedniej Szwecji.

Trzydniowy weekend japońskiego Microsoftu

W listopadzie Microsoft Japan podjął podobne kroki. Żeby poprawić równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, wprowadził dla swoich pracowników trzydniowy weekend. Wydajność pracy wzrosła o prawie 40 proc.
Skracanie dni roboczych nie jest zresztą niczym nowym. Od rewolucji przemysłowej liczba przepracowanych godzin spada. Jeszcze w PRL-u w Polsce obowiązywał sześciodniowy tydzień pracy. Skrócenie go z około 54 godzin tygodniowo do 48 godzin tygodniowo nie wpłynęło znacząco na naszą konkurencyjność.
źródło https://innpoland.pl/ Red.