27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r., obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. Wielu działaczy związkowych jest jednocześnie samorządowcami- także w naszym regionie to całkiem pokaźna grupa. Nic dziwnego, ponieważ ta idea była obecna w NSZZ”S” od samego zarania. Demokratyczne podejście do tego tematu było zawarte w uchwale programowej I zjazdu Solidarności w Oliwie, a teraz zasada samorządności należy do naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego. Samorządowi terytorialnemu jest poświęcony przede wszystkim rozdział VII Konstytucji RP.
Od 1 stycznia 1999 r. mamy trzy szczeble samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw. Zgodnie z danymi Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji według stanu na 1 stycznia 2015 r., Polska dzieli się na 16 województw, 314 powiatów i 2 478 gmin. Wśród tych ostatnich są 304 gminy miejskie, w tym 66 miast na prawach powiatu – tzw. „powiatów grodzkich”, 611 miejsko-wiejskich oraz 1 563 wiejskie.
30 lat samorządności to trzy dekady ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców z polskich regionów, miast, miasteczek i wsi, to wielka lekcja samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu.
Już ponad połowę tego okresu samorządy działają przy wsparciu w postaci funduszy unijnych. Dobre wykorzystanie środków europejskich na poziomie samorządów przekłada się na poprawę standardu życia mieszkańców. Red.W 30. rocznicę odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce Sejm wyraził uznanie i podziękowania za wysiłek na rzecz na dobra wspólnego i zachęca do kolejnych lat budowania wspólnoty samorządowej. W przyjętej w czwartek uchwale zaznaczono, że samorząd terytorialny stał się podstawową formą lokalnego życia publicznego.
30 lat temu – 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wybory do rad gmin. Były to pierwsze w pełni wolne i demokratyczne wybory w Polsce po II wojnie światowej. Na pamiątkę tego wydarzenia Sejm ustanowił w 2000 r. Dzień Samorządu Terytorialnego.
W przyjętej w czwartek przez aklamację uchwale przypomniano, że tradycje samorządu terytorialnego w Polsce wywodzą się jeszcze z Konstytucji 3 maja. „Samorząd istniał również na wszystkich ziemiach objętych zaborami. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wprowadziła go także konstytucja marcowa z 1921 roku. Zlikwidowany w 1950 roku przez komunistów i przywrócony dopiero w 1990 roku” – czytamy.
Jak zaznaczono „samorząd terytorialny stał się podstawową formą lokalnego życia publicznego, najpierw na szczeblu gminy, a od 1990 roku – także na szczeblach powiatu i województwa”.
Według uchwały reforma samorządu gminnego z 1990 r. to jedna z najbardziej udanych zmian po 1989 r., rozpoczęła ona proces decentralizacji państwa i wprowadziła zasadę pomocniczości. „Wspólnoty lokalne uzyskały wtedy podmiotowość prawną polityczną i ekonomiczną. Monopol państwowej własności i system centralnej władzy zostały złamane” – czytamy w uchwale.
„30 lat samorządności to czas rozwoju, tworzenia nowoczesnej infrastruktury i rozwoju przedsiębiorczości. 30 lat samorządności to czas obywatelskich aktywności” – głosi uchwała.
„Sejm RP, doceniając podjętą 30 lat temu inicjatywę ustawodawczą Senatu RP, dorobek wszystkich kadencji polskiego samorządu gminnego i dokonanie powstałych później samorządów powiatowego i wojewódzkiego, wyraża uznanie i podziękowania za ten wysiłek na rzecz na dobra wspólnego i zachęca do kolejnych lat budowania wspólnoty samorządowej” – czytamy w uchwale Sejmu.