Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

Zebranie we Włocławku

środa, 13 Luty, 2019

Wczoraj (12.02), przy obecności całego składu Prezydium Zarządu Regionu odbyło się zebranie przewodniczących Oddziału Włocławek, podczas którego omówiono najważniejsze problemy bieżące związku, poinformowano o stanie różnych akcji Solidarności, zaś w ostatnim punkcie prawnik ZR przeprowadził szkolenie na temat ostatnich zmian w ustawie o związkach zawodowych.

Od prawej; Tomasz Jeziorek, Robert Wichrowski, Janusz Dębczyński, Paweł Ślubowski

  Przewodniczący ZR Tomasz Jeziorek nakreślił sytuację po powołaniu przez KK sztabu protestacyjnego oraz w skrócie wyłożył najważniejsze postulaty (pisaliśmy o nich wcześniej). Szef Oddziału Włocławek Janusz Dębczyński uzupełnił wypowiedź odnosząc się do spraw i problemów lokalnych, wskazując, że wielu pracowników ogólnie pojętej sfery budżetowej (zarówno państwowej, jak i samorządowej) może jedynie pomarzyć o podobnych regulacjach płacowych, które zastosowano np. w policji. O ile jednak członek związku może sobie marzyć, o tyle cała organizacja powinna podjąć skuteczne działania dla zrealizowania tego, co możliwe. Tu zarówno T. Jeziorek, jak również J. Dębczyński zapewnili, że plan takich działań jest już nie tylko opracowany, lecz także wdrażany; wystarczy, żeby związkowcy i pozostali pracownicy aktywnie go poparli.

Obecny na zebraniu przewodniczący włocławskich oświatowców Solidarności (radny Sejmiku Województwa) Wojciech Jaranowski zaapelował o zrozumienie i wsparcie dla zbliżającej się akcji protestacyjnej pracowników oświaty, a także niektórych placówek kultury. – Konieczne jest wyraźne artykułowanie problemów lokalnych – zauważył. – Decydenci regionalni muszą wiedzieć, co nam przeszkadza, czego potrzebujemy, aby efektywnie wypełniać zadania z naszych dziedzin działalności. Tu sprawy winny być stawiane jasno, odważnie, a jeżeli nie będzie innego wyjścia, to nawet należy korzystać z narzędzia jakim jest spór zbiorowy.

W dalszej części zebrania poruszano kwestie elektronicznych legitymacji, programów rabatowych (tu ciekawostką jest, że Janusz Dębczyński wynegocjował u jednego z lokalnych przedsiębiorców – usługodawcy w branży motoryzacyjnej – spore upusty na rzecz członków związku), a także dyskutowano o prawidłowościach rozliczeń z Urzędami Skarbowymi.

Text&foto Piotr Grążawski

Na fot. poniżej – tuż przed szkoleniem prawnik ZR Paweł Ślubowski (po prawej) uzgadnia ostanie sprawy z przewodniczącą Regionalnej Komisji Rewizyjnej Elżbietą Bańką.  

Szkolenie odbyło się w siedzibie Oddziału Włocławek