Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

czwartek, 17 Styczeń, 2019

Spełniając prośbę organizatorów podajemy informację o niezwykle pożytecznej inicjatywie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które jest pomysłodawcą i autorem wystawy-instalacji związanej ze stuleciem zwycięskiego powstania wielkopolskiego. 

 

Wystawa-instalacja Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku

Wystawa została przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości we współpracy z ponad 20 wielkopolskimi instytucjami muzealnymi, naukowymi, bibliotecznymi oraz organizacjami społecznymi, zajmującymi się pamięcią o powstaniu wielkopolskim. Stworzono ją z myślą o mieszkańcach największych polskich miast, w których będzie prezentowana od końca grudnia 2018 do czerwca 2019 roku . Po jej ekspozycjach w Poznaniu oraz Warszawie teraz czas na Kraków, Świętochłowice, Wrocław, Zieloną Górę, Gdańsk,  Bydgoszcz, Toruń i Białystok.

Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie.

Sfinansowano ją ze środków Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz IPN, Archiwum Państwowego i na wcześniejszym etapie z Programu „Niepodległa”.

Wystawa ma upowszechniać wiedzę o zwycięskim powstaniu wielkopolskim w rocznicę jego stulecia i stać się ważnym elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. To także element promocji idei budowy w Poznaniu nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 . W poszczególnych modułach wystawy zwiedzający będą mogli poznać historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości, dzieje powstania wielkopolskiego, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz kultywowanie pamięci o zwycięskim zrywie.

W każdej z lokalizacji Wystawie towarzyszą dodatkowe wydarzenia współorganizowane z instytucjami goszczącymi. Każdorazowo będzie to:

Wernisaż wystawy połączony z panelem dyskusyjnym. O znaczeniu zwycięskiego zrywu dla odzyskania przez Polskę niepodległości, a także o odbiorze i pamięci o tym wydarzeniu w regionie gdzie akurat obywa się prezentacja rozmawiać będą przedstawiciele lokalnego i wielkopolskiego środowiska naukowego.
  • Koncert „Kartka z powstania”. Muzyczne wydarzenie artystyczne. Historia powstania wielkopolskiego 1918-1919 roku zostanie zilustrowana wyjątkowymi aranżacjami pieśni patriotycznych bezpośrednio związanych z wielkopolską („Pieśń Rycerska Wielkopolan 1918”, „Wśród nocnej ciszy pod Lwowem” czy najbardziej znana „Marsylianka Wielkopolska”) oraz tych znanych w całej Polsce. Poszczególne utwory nie będą osobnymi wykonanymi, ale zostaną połączone elementami autentycznej poezji z okresu wielkopolskiego zrywu.
Spotkanie z Ułanami Poznańskimi. Wydarzenie z elementami rekonstrukcji w którym udział wezmą członkowie Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. W bezpośrednim sąsiedztwie wystawy obserwować będzie można pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego, musztry konnej, władania lancą oraz szablą przez doświadczonych ułanów, przy użyciu charakterystycznych „śpiewanych” komend. Dodatkowo, ułani wykonają widowiskowy pokaz cięcia szablą oraz kłucia lancą na pozorniku symulującym przeciwnika (jeśli teren wydarzenia pozwoli na jego wykonanie). W dniu, w którym odbywać będzie się wydarzenie, każdy odwiedzający wystawę będzie miał okazję spotkać ułanów umundurowanych i uzbrojonych zgodnie z regulaminami obowiązującymi w czasie powstania.
  • Warsztaty edukacyjne „Detektywi powstania wielkopolskiego”. Narracja przygotowana jest dla uczestników w różnym wieku. Co będziemy robić podczas zajęć? Odkrywać tajemnice, łamać szyfry, szukać śladów przeszłości, dzięki którym odkryjemy, dlaczego wybuchło Powstanie Wielkopolskiego, jak przebiegało i jakie miało konsekwencje. Poznamy losy Super-bohaterów, którzy z wytrwałością w działaniu i z odwagą w bojach walczyli o naszą Niepodległość!

W TORUNIU BĘDZIEMY MOGLI ZOBACZYĆ WYSTAWĘ 11 MAJA, W MIEJSCU – DZIEDZINIEC MUZEUM NA RYKU STAROMIEJSKIM. BĘDZIE CZYNNA PRZEZ 12 DNI.  W BYDGOSZCZY – 27 KWIETNIA NA PLACU TEATRALNYM