Spełniając prośbę organizatorów podajemy informację o niezwykle pożytecznej inicjatywie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które jest pomysłodawcą i autorem wystawy-instalacji związanej ze stuleciem zwycięskiego powstania wielkopolskiego.
Wystawa-instalacja „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku” Wystawa została przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości we współpracy z ponad 20 wielkopolskimi instytucjami muzealnymi, naukowymi, bibliotecznymi oraz organizacjami społecznymi, zajmującymi się pamięcią o powstaniu wielkopolskim. Stworzono ją z myślą o mieszkańcach największych polskich miast, w których będzie prezentowana od końca grudnia 2018 do czerwca 2019 roku . Po jej ekspozycjach w Poznaniu oraz Warszawie teraz czas na Kraków, Świętochłowice, Wrocław, Zieloną Górę, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń i Białystok.
Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie.
Sfinansowano ją ze środków Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz IPN, Archiwum Państwowego i na wcześniejszym etapie z Programu „Niepodległa”. Wystawa ma upowszechniać wiedzę o zwycięskim powstaniu wielkopolskim w rocznicę jego stulecia i stać się ważnym elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. To także element promocji idei budowy w Poznaniu nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 . W poszczególnych modułach wystawy zwiedzający będą mogli poznać historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości, dzieje powstania wielkopolskiego, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz kultywowanie pamięci o zwycięskim zrywie.W każdej z lokalizacji Wystawie towarzyszą dodatkowe wydarzenia współorganizowane z instytucjami goszczącymi. Każdorazowo będzie to:
Wernisaż wystawy połączony z panelem dyskusyjnym. O znaczeniu zwycięskiego zrywu dla odzyskania przez Polskę niepodległości, a także o odbiorze i pamięci o tym wydarzeniu w regionie gdzie akurat obywa się prezentacja rozmawiać będą przedstawiciele lokalnego i wielkopolskiego środowiska naukowego.- Koncert „Kartka z powstania”. Muzyczne wydarzenie artystyczne. Historia powstania wielkopolskiego 1918-1919 roku zostanie zilustrowana wyjątkowymi aranżacjami pieśni patriotycznych bezpośrednio związanych z wielkopolską („Pieśń Rycerska Wielkopolan 1918”, „Wśród nocnej ciszy pod Lwowem” czy najbardziej znana „Marsylianka Wielkopolska”) oraz tych znanych w całej Polsce. Poszczególne utwory nie będą osobnymi wykonanymi, ale zostaną połączone elementami autentycznej poezji z okresu wielkopolskiego zrywu.
- Warsztaty edukacyjne „Detektywi powstania wielkopolskiego”. Narracja przygotowana jest dla uczestników w różnym wieku. Co będziemy robić podczas zajęć? Odkrywać tajemnice, łamać szyfry, szukać śladów przeszłości, dzięki którym odkryjemy, dlaczego wybuchło Powstanie Wielkopolskiego, jak przebiegało i jakie miało konsekwencje. Poznamy losy Super-bohaterów, którzy z wytrwałością w działaniu i z odwagą w bojach walczyli o naszą Niepodległość!