Toruń, 12 grudnia 2020 roku tuż przed północą. Działacze opozycji antykomunistycznej, delegacja NSZZ”S” Regionu (z przew. T. Jeziorkiem) przedstawiciele władz wojewódzkich i miasta spotkali się przy kościele akademickim w Toruniu gdzie pod tablicą upamiętniającą patriotyczną manifestację złożono kwiaty i zapalono znicze (fot. Lech Kamiński) W imieniu ZR kwiaty składali: Tomasz Jeziorek, Ludmiła Fastowicz, Dariusz Ludwikowski i ks prałat Józef Nowakowski.
Tablica na ścianie kościoła akademickiego przy Rynku Staromiejskim była pierwszym w Toruniu miejscem poświęconym czasom walki z komunistycznym aparatem władzy. Upamiętnia ona patriotyczną manifestację w Toruniu z maja 1982 r., brutalnie rozpędzoną przez peerelowską milicję. Zbliżało się wtedy Święto Pracy, co wykorzystały struktury NSZZ „Solidarność”, zapraszając mieszkańców na manifestacyjny spacer po Bulwarze Filadelfijskim. Pochód nad brzegiem Wisły, mimo prowokacyjnego przebiegu, nie wywołał konfliktu. Dopiero gdy około dwóch tysięcy uczestników udało się pod pomnik Mikołaja Kopernika, ozdabiając go znaczkami „Solidarności”, szturmem wkroczyły oddziały ZOMO, w szczególnie brutalny sposób traktując zgromadzonych, w tym młodzież, studentów i nawet zwykłych przechodniów.
WŁOCŁAWEK
39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jak co roku z włocławską Solidarnością, internowanymi, radnymi PiS oraz mieszkańcami miasta uczestniczyliśmy we Mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej we włocławskiej Katedrze i złożyliśmy kwiaty pod pamiątkową tablicą przy bramie Zakładu Karnego.
Podobne uroczystości odbyły się w Inowrocławiu i Grudziądzu. Wszędzie z bardzo skromna oprawą i przy minimalnym udziale ludzi w delegacjach.
Inf.