Szkolenie dla przyszłych delegatów Europejskich Rad Zakładowych

• piątek, 07 Października 2022
  • Branże

fot. P.Pytel

Jak odnaleźć się w roli delegata do europejskiej rady zakładowej. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę konstruując porozumienie o powołaniu Rady. W jaki sposób ominąć rafy wynikające z nadużywania przez pracodawcę klauzul poufności. Między innymi te tematy objęło, odbywające się w tym tygodniu w Gdańsku, szkolenie dla naszych związkowców, którzy zaczynają lub za chwilę rozpoczną swoją aktywność w pracy delegata europejskiej rady. Szkolenie zostało zorganizowane przez Biuro Branżowo-Konsultacyjne i Dział Szkoleń Komisji Krajowej.
W pierwszej części zajęć, Jan Plata-Przechlewski z Działu Szkoleń KK, przedstawił podstawowe pojęcia dotyczące europejskich rad zakładowych, procedury wyborcze, kryteria reprezentatywności dla związków zawodowych, utrwalając tym samym wiedzę uczestników. „Dla mnie to de facto pierwszy kontakt z Europejską Radą – mówi Angelika Błasiak z firmy Eaton – W tym roku zostałam wybrana jako zastępczyni delegata i przed tym szkoleniem nie miałam specjalnej wiedzy o radach. Natomiast w trakcie szkolenia zaczynam lepiej rozumieć po co rady zostały utworzone i jakie szanse nam dają. Także, konkludując, mam nadzieję, że obowiązki pozwolą mi na wzięcie udziału w szkoleniu stopnia drugiego, które już jest planowane”
„Budowla zawsze zaczyna się od fundamentów”
Luigi Snozzi
Następnie Romuald Jagodziński, ekspert niezależny, poprowadził część praktyczną. „Jakość porozumienia o ERZ uwidacznia się w momentach kryzysowych i w czasie sporu” – mówił Jagodziński, uczulając uczestników na dochowanie należytej staranności przy podpisywaniu nowych umów lub renegocjowaniu już istniejących w ramach okresowych rewizji porozumień. Równie istotne było stworzenie katalogu dobrych praktyk, czyli rejestru zapisów, o które warto zabiegać. „Mnie szczególnie przypadły do gustu zapisy, które są w porozumieniach niektórych rad, o konieczności organizowania szkoleń przez zarząd centralny dla delegatów – mówi Martyna Łasek z firmy Danish Crown, sprawująca mandat pierwszą kadencję. – Możliwość szkolenia językowego lub z przepisów o ERZ jest na pewno czymś bardzo wartościowym.”
„Poufność informacji ma moc centralnego włącznika: albo włącza przepływ informacji, albo potrafi go całkowicie odciąć i zablokować.”
Z dorocznej konferencji dot. ERZ
Kolejnym blokiem tematycznym były kwestie dotyczące klauzul poufności. Choć grupa osób, która ma już za sobą kilka posiedzeń swoich rad nie była duża, to uczestnicy zdają sobie sprawę, że ten problem może już za chwilę pojawić się przed nimi. Dlatego z uwagą odbierano uwagi ze strony trenerów, aby zmienić kompletnie optykę patrzenia na tę sprawę. Sytuacje, gdy przed rozpoczęciem spotkania zarząd centralny rozdaje druki  oświadczeń o zachowaniu w tajemnicy wszystkiego co zostanie powiedziane na sesji rady, są absolutnie naganne. W jaki sposób delegaci mają wypełnić swój obowiązek informacyjny względem pracowników, którzy ich wybrali? „To może nieco skrajny przykład, ale niestety takie rzeczy mają miejsce – mówił Jagodziński. – Na tym spotkaniu chciałem przekonać uczestników, że, w świetle prawa, są oni osobami, które mają prawo do informacji i konsultacji. I mogą z niego korzystać. Delegaci do ERZ, są tzw. insiderami, czyli osobami, które pozostają w wewnętrznym kręgu obiegu informacji w firmie. Dodatkowo, pracownicy, jako osoby, którym również los firmy nie jest obojętny, powinni być traktowani jako naturalni odbiorcy informacji, przekazanych przez zarząd centralny. I nie może być tak, że pracodawcy zasłaniają się np. interesem akcjonariuszy ograniczając to prawo. Nigdzie nie jest zapisane, że prawo giełdowe jest nadrzędnym wobec dyrektyw unijnych i ustaw prawa krajowego.”
„Bardzo dobre przykłady i jasny, spójny przekaz trenerów – mówił, zadowolony ze szkolenia Paweł Łada, na co dzień delegat do ERZ w Lacroix –  Faktycznie musimy pamiętać o tym, że klauzule są po to aby zarządy mogły swobodnie przekazywać informacje i nie bać się czy ktoś nie będzie miał do nich o to pretensji.”
„Musisz poznać zasady gry. A potem grać lepiej niż ktokolwiek inny”
Albert Einstein
Dużą uwagę zwrócono również na znajomość przepisów i ich egzekwowanie. To niestety pięta achillesowa ERZ. Rzadziej występująca w tych radach gdzie w większości zasiadają związkowcy, ale jednak jest to problem i tam.
„Z informacji, które otrzymaliśmy na szkoleniu wynika, że jest to bolączka – mówi Łukasz Lewandowski, z grupy Stellantis, która obecnie tworzy swoją radę –  Oczywiście mam nadzieję, że po takiej dawce wiedzy nie będzie on nas dotyczył” – dodaje.
„Odbiór uczestników jest bardzo dobry. Mam sygnały, że w całości chcą rezerwować miejsca na kolejny poziom szkolenia – mówi odpowiedzialny za m. in. zakres merytoryczny warsztatów, Przemek Pytel z Biura Branżowo-Konsultacyjnego KK. – To cieszy. A jeszcze bardziej będziemy zadowoleni gdy z informacji jakie tu uzyskali, zrobią efektywny użytek na sesjach swoich ERZ.”
Kolejne szkolenia dla osób poznających specyfikę ERZ planowane jest na koniec października.
pp