Szef oświatowej „S” spotkał się z przewodniczącą ETUCE

• poniedziałek, 24 Lipca 2023
  • Branże

/ Waldemar Jakubowski / fot. M. Żegliński

Przewodniczący obu organizacji – NSZZ „Solidarność” i European Trade Union Committee for Education – mieli okazję spotkać się po raz pierwszy i opowiedzieć o swoich celach oraz planach na przyszłość.

We wtorek 19 lipca Susan Flocken Przewodnicząca ETUCE (Director of the European Trade Union Committee for Education) spotkała się z Waldemarem Jakubowskim, przewodniczącym Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. W spotkaniu uczestniczył również mecenas Tomasz Gryczan.

Susan Flocken złożyła gratulacje Waldemarowi Jakubowskiemu z okazji wyboru na przewodniczącego KSOiW oraz KSNiO, przedstawiła strukturę i zasady działania ETUCE. Mówiła również o planowanych wydarzeniach i przedsięwzięciach,  zaprosiła KSOiW do  udziału w nich, podkreślając i chwaląc „Solidarność” za aktywność w europejskich strukturach związkowych.

Z kolei Waldemar Jakubowski przedstawił najboleśniejsze problemy polskiej edukacji: niskie wynagrodzenia i złe warunki pracy. Zwrócił także uwagę na wyzwania związane z rozwojem cywilizacji: zmieniającą się strukturę ludności, cyfryzację społeczną oraz utratę atrakcyjności wykonywania zawodu nauczyciela. Susan Flocken, dodała, że są to problemy dostrzegane w całej Europie, stąd jej wielka troska i najważniejszy cel działania ETUCE: zwiększenie atrakcyjności wykonywania zawodu nauczyciela.

Oboje przewodniczący stwierdzili również, że priorytetowe dla nich jest szkolnictwo publiczne i przeciwdziałanie rozwojowi sektora prywatnego kosztem powszechnej dostępności do edukacji. Na koniec zadeklarowali pełną otwartość na ścisłą współpracę i działanie na rzecz poprawy warunków pracy i wynagradzania nauczycieli.

„W ten sposób została otwarta droga do przeniesienia naszej walki o godziwe płace na forum europejskie” – czytamy na stronie oświatowej „S”.

Źródło: solidarnosc.org.pl/oswiata