Sukces „S”! Marcin Jakubowski przywrócony do pracy w Jelczu. Sąd wydał postanowienie

• poniedziałek, 26 Lutego 2024
  • Regiony

Przedstawiciele ZOZ przy Jelcz Sp. z o.o podczas spotkania z przewodniczącym Kimso. (Marcin Jakubowski pierwszy od prawej) / fot. Janusz Wolniak / Region Dolny-Śląsk NSZZ "Solidarność"

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu postanowił w dniu 14 lutego br. przywrócić do pracy członka Zarządu Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” przy Jelcz sp. z o.o. Marcina Jakubowskiego na dotychczasowych warunkach pracy i płacy do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Marcin Jakubowski dostał od pracodawcy wypowiedzenie ze stosunku pracy 23 stycznia 2024 roku na podstawie art. 52 par. 1 pkt 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych.

Związkowcy nie zgodzili się z taką decyzją pracodawcy, uznając ją za niesprawiedliwą i godzącą w dobre imię swojego kolegi. Podjęli również dialog z pracodawcą, ale ostatecznie zmuszeni byli skierować sprawę do wrocławskiego sądu, który przywrócił związkowca do pracy.

Pracodawca uznał skuteczność postanowienia Sądu i na piśmie zwolnił pracownika ze świadczenia pracy do dnia 29 lutego br.

Zasługa Solidarności

Sytuacja pracowników podlegających szczególnej ochronie polepszyła się dzięki wprowadzonym z inicjatywy Solidarności zmianom w Kodeksie postępowania cywilnego. Nowe przepisy, obowiązujące od 22 września ubiegłego roku, wprowadziły zabezpieczenie polegające na dalszym zatrudnianiu pracownika do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sądowego, gdy ten ubiega się o przywrócenie do pracy lub uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne.

Zmiany w prawie były następstwem porozumienia podpisanego pomiędzy rządem a Solidarnością w czerwcu 2023 roku w Stalowej Woli.

Źródło: Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”/ tysol.pl