Strajk ostrzegawczy w firmie Minova Arnall

• poniedziałek, 26 Lutego 2024
  • Regiony

Strajk ostrzegawczy w firmie Minova Arnall / fot. NSZZ "S" Region Częstochowski

22 lutego 2024 r. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w firmie Minova Arnall w Golcach koło Truskolas przeprowadziła dwugodzinny strajk ostrzegawczy. W zakładzie toczy się spór zbiorowy, obecnie jeszcze na etapie mediacji.

– Żądamy podwyżki płac zasadniczych o 1000 złotych brutto – mówi Katarzyna Zawadzka, przewodnicząca Komisji Zakładowej (na górnym zdjęciu w środku).

„Propozycje pracodawcy są nie do przyjęcia”

Obecnie ok. 70 procent ze 125-osobowej załogi zarabia w okolicach płacy minimalnej (dużo osób na umowach ma kwoty nawet niższe, wyrównywane następnie do ustawowego minimum). Zdaniem związkowców to efekt wieloletnich zaniedbań pracodawcy i „rozmytej” odpowiedzialności za zarządzaną firmę. Minova Arnall sp. z o.o. należy do grupy Minova, której właścicielem jest niemiecki fundusz inwestycyjny Aurelius Group. Propozycje podwyżkowe pracodawcy nie są, w opinii związkowców, do przyjęcia. Minova Arnall produkuje m.in. elementy obudowy górniczej, w tym dla KGHM i do badań geotechnicznych. Część produkcji jest eksportowana.

Prawie cała załoga strajkowała

W strajku ostrzegawczym wzięła udział prawie cała załoga. Na przyszły tydzień zaplanowane jest ostatnie spotkanie mediacyjne. W przypadku braku porozumienia determinacja pracowników grozi strajkiem generalnym.

Źródło: NSZZ „S” Region Częstochowski