Menu

Zdrowe miejsca pracy

Wskutek chorób zawodowych w UE umiera rocznie 142.400 osób, a prawie jedną trzecią z tych zgonów powodują substancje niebezpieczne, z którymi dochodzi do kontaktu podczas pracy, z czego przyczyną 21.000 zgonów jest azbest.

Na to czy miejsce pracy jest zdrowe, czy nie, mają wpływ różnorodne czynniki. Mogą one być związane na przykład z wykorzystywanymi w pracy maszynami, narzędziami, materiały. Szkodliwe lub niebezpieczne mogą być również procesy technologiczne, które związane są wykonywaniem określonej pracy.

Na komfort pracy wpływają również tak zwane czynniki psychospołeczne, np. wysokość wynagrodzenia, intensywność pracy, wydłużony czy nietypowy czas pracy, możliwość godzenia życia rodzinnego i pracy czy stabilność zatrudnienia.

Z badań Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Pracy i Życia (http://www.eurofound.europa.eu/pubdocs/2008/90/pl/1/EF0890PL.pdf ) wynika, że około jedna trzecia europejskich pracowników uważa się za źle opłacanych, a około połowa pesymistycznie ocenia swoją perspektywę kariery. Pracownicy częściej odczuwają niezadowolenie, jeśli godziny pracy są wydłużone lub nietypowe, mają zwiększone natężenie pracy lub są narażeni na zagrożenia fizyczne lub obciążenie psychiczne. Jeśli ludzie mają większą kontrolę nad pracą (bez nadmiernej presji), mogą odczuwać większą satysfakcję z pracy.

Pamiętaj, że za bezpieczeństwo w pracy odpowiada pracodawca. Ty też masz wpływ na to w jakich warunkach pracujesz. W związku zawodowym łatwiej rozmawiać z pracodawcą o lepszej organizacji pracy czy poprawie warunków pracy.

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.