Prezydium Komisji Krajowej
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
Piotr Duda, od 2010 r. przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" - Do „Solidarności” należy od 1980 roku, kiedy zaczął pracę w Hucie Gliwice na stanowisku tokarza. W latach 1982-83 jako komandos służył w elitarnej VI Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej, w tym w siłach ONZ w Syrii. Po skończeniu służby wojskowej wrócił do pracy w hucie. W 1992 roku został wybrany na przewodniczącego Komisji Zakładowej. 3 lata później został wybrany do Prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, a w 1997 r. został Skarbnikiem ZR. 25 czerwca 2002 r. w wyborach na przewodniczącego Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności zdecydowanie pokonał urzędującego szefa Zarządu Regionu Wacława Marszewskiego. Swój wyborczy sukces powtórzył podczas WZD w 2006 roku (wtedy był jedynym kandydatem, dostał ponad 98 proc. głosów).
Od 2002 roku jest członkiem Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Od 1998 roku jest prezesem Fundacji na Rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko-Dąbrowskiego im. Grzegorza Kolosy - największej w regionie pozarządowej instytucji zajmującej się organizacją letniego wypoczynku dla dzieci.
Odznaczony Medalem w Służbie Pokoju nadanym przez Sekretarza ONZ oraz Złotym Medalem MON Za Zasługi dla Obronności Kraju. Laureat Nagrody im. Haliny Krahelskiej, przyznawanej przez Głównego Inspektora Pracy za wybitne osiągnięcia w zakresie ochrony pracy i ochrony zdrowia w środowisku pracy. Wyróżniony Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego oraz Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przyznawanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, medalem za szerzenie pamięci o bł ks. Jerzym Popiełuszce "Zło dobrem zwyciężaj", Kawaler "Pierścienia Inki" za krzewienie pamięci o "Żołnierzach Wyklętych".
W październiku 2015 z ramienia NSZZ „Solidarność” został pierwszym przewodniczącym nowo powstałej Rady Dialogu Społecznego. Obecnie jest wiceprzewodniczącym Rady Dialogu Społecznego.
Mieszka w Gliwicach. Żonaty, dwoje dzieci. Interesuje się sportem i muzyką.
Tadeusz Majchrowicz – zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” odpowiedzialny za struktury terenowe. Przewodniczący Regionu Podkarpacie od pięciu kadencji. Pracę zawodową rozpoczął w 1975 r. Przeszedł przez wszystkie szczeble związkowej kariery. Wspótworzył Sekcję Krajową Nafty i Gazu. Od 1991 r. członek Komisji Krajowej.
Jerzy Jaworski – zastępca przewodniczącego i skarbnik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Wcześniej zastępca przewodniczącego i skarbnik Zarządu Regionu Małopolska. Zaczynał karierę zawodową na AGH. Od 25 lat pracuje w Radiu Kraków w dziale technicznym. Jest tam przewodniczącym Komisji Zakładowej. Ma troje dzieci.
Bogdan Kubiak – zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” odpowiedzialny za struktury branżowe. Od 1998 roku Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Transportowców. Zatrudniony w PKP od 1983r. Przeszedł przez wszystkie szczeble kariery w strukturach związku.
Ewa Zydorek – sekretarz Komisji Krajowej NSZZ „S”. Do Związku wstąpiła we wrześniu 1981 roku, kiedy podjęła pierwszą pracę w Okręgowym Przedsiębiorstwie Rozpowszechniania Filmów. Jest z wykształcenia psychologiem. W 1989 r. była przewodniczącą Komisji Zakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania Region Wielkopolska, a od 1993 r. do 2010 r. była sekretarzem Zarządu Regionu Wielkopolska.
Henryk Nakonieczny – członek prezydium odpowiedzialny za dialog i negocjacje w Komisji Trójstronnej. W latach 1998-2003 przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność", od 1998 r. przedstawiciel NSZZ "Solidarność" w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Od 2003 r. członek Zespołu Ubezpieczeń Społecznych oraz Budżetu, Wynagrodzeń i Świadczeń Socjalnych. Obecnie pracuje w spółce Restrukturyzacji Kopalń. Ma córkę i wnuka.