Rodzice w pracy
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj
- Jeżeli kobieta karmiąca piersią pracuje więcej niż cztery godziny dziennie ma prawo do przerwy w pracy na karmienie dziecka. Jeżeli pracuje więcej niż sześć godzin - ma prawo do dwóch przerw. Przy jednym dziecku przerwa trwa 30 min, zaś przy większej liczbie karmionych dzieci 45 min. Przerwy są wliczane do czasu pracy, a na prośbę pracownicy mogą być łączone.
- Matki lub ojca dziecka do lat czterech (rodzice wybierają kogo, jeżeli oboje pracują) nie wolno bez ich zgody zatrudniać nocą, w godzinach nadliczbowych ani delegować poza stałe miejsce pracy. Rodzice tacy mogą pracować nie więcej niż 8 godzin dziennie.
- Ojcu lub matce dziecka do lat 14 przysługują dwa płatne dni zwolnienia na opiekę rocznie.
- Nie można zwolnić bez wypowiedzenia pracownika (matki lub ojca), który jest nieobecny, bo opiekuje się dzieckiem i bierze z tego tytułu zasiłek, np. wychowawczy lub opiekuńczy.
- Rodzic dziecka składa pracodawcy oświadczenie o zamiarze korzystania z tych uprawnień.
- Pracownikowi będącemu na urlopie wychowawczym - matce lub ojcu - przysługuje zasiłek wychowawczy. Zasiłek ten przyznawany jest jeżeli dochód na głowę w rodzinie nie przekracza obecnie 539 zł na osobę w rodzinie. Osoba, która wspólnie wychowuje dziecko, ma prawo do zasiłku przez dwa lata. Osoba samotnie wychowująca dziecko ma prawo do zasiłku przez trzy lata i przysługuje jej wyższy zasiłek. Wszystkie te przepisy dotyczą także rodziców dzieci adoptowanych i opiekunów.