Logo
Wydrukuj tę stronę

Praca i wynagrodzenie

Kobiety stanowią ponad 19 mln całego społeczeństwa. Aktywnych zawodowo w Polsce jest prawie 8 mln kobiet, ale to tylko 47 proc. wszystkich Polek. To dużo mniej niż średnia unijna, która wynosi 58 proc. Największy odsetek kobiet pracuje w Danii, Szwecji, Holandii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii.

Kobiety dominują w niektórych sektorach gospodarki, np. ochronie zdrowia, opiece zdrowotnej i edukacji. W Polsce to branże należące do nisko opłacanych. Dominacja kobiet w niektórych zawodach nie do końca jednak tłumaczy różnice jakie istnieją między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn. Z danych Eurostatu wynika, że kobiety zarabiają średnio 17 proc. mniej niż mężczyźni. Problem nierówności w wynagrodzeniach między kobietami i mężczyznami jest bardzo widoczny na wyższych stanowiskach kierowniczych. Z danych GUS wynika, że na takich stanowiskach wynagrodzenie kobiet w dużych i średnich organizacjach wynosiło 63,9 proc. analogicznego wynagrodzenia mężczyzn.

Kobiety częściej niż mężczyźni są zagrożone skróceniem lub przerwaniem kariery zawodowej i trudniej wracają na rynek pracy po okresie bezrobocia. Do wycofywania się z rynku pracy skłaniają również niskie płace. Niska aktywność zawodowa oraz niskie płace razem wpływają na to, że kobiety częściej niż mężczyźni zagrożone są ubóstwem i są mniej niezależne ekonomicznie.

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.