Życie rodzinne
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj
Kobiety to ponad 60 proc. (źródło GUS) wszystkich osób biernych zawodowo. Aż 32,8 proc. kobiet wskazuje jako powód rezygnacji z pracy obowiązki rodzinne i związane z prowadzeniem domu. Zwłaszcza wśród młodych kobiet aktywność zawodowa jest uzależniona od dostępności opieki nad dziećmi. Brak żłobków, przedszkoli, miejsc dziennej opieki nad osobami starszymi czy chorymi, wpływa na obniżenie aktywności zawodowej kobiet, na które w większości spada obowiązek opieki nad dziećmi czy chorymi i starszymi członkami rodziny.
Średnio Polki poświęcają pracy zawodowej ponad 44 godziny tygodniowo (EWSC 2005) a pracy w domu 28 godzin. Dużo mniej w życie rodzinne włączają się mężczyźni, którzy obowiązkom domowym poświęcają 8 godzin a zawodowym 50.
Polityka godzenia pracy i życia rodzinnego (w Polsce w zasadzie nieuprawiana) wpływa pozytywnie na aktywność zawodową kobiet i mężczyzn i w oczywisty sposób przekłada się na rozwój gospodarczy. Możliwość elastycznej organizacji czasu pracy dla rodziców pozytywnie wpływa na produktywność pracowników. Jednak fakt, że to kobiety najczęściej korzystają z takich rozwiązań wywiera niekorzystny wpływ na pozycję kobiet w miejscu pracy i na ich ekonomiczną niezależność.
Komisja Europejska w swoich dokumentach podkreśla wagę tworzenia rozwiązań umożliwiających godzenie życia rodzinnego i pracy. Należą do nich: rozbudowa sieci tańszych i dostępniejszych żłobków, przedszkoli, tworzenie systemu opieki nad osobami starszymi czy zachęcanie mężczyzn do przejmowania części obowiązków rodzinnych i ojcowskich.