Logo
Wydrukuj tę stronę

Wybory

Wybory członków rady pracowników organizuje pracodawca na pisemny wniosek

  • grupy co najmniej 10 proc. pracowników, powiadamiając o terminie ich przeprowadzenia oraz terminie zgłoszenia kandydatów na członków rady pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
  • Członków rady pracowników u pracodawcy zatrudniającego do 100 pracowników - wybierają pracownicy spośród kandydatów zgłoszonych na piśmie przez grupę co najmniej 10 pracowników, a u pracodawcy zatrudniającego powyżej 100 pracowników - wybierają pracownicy spośród kandydatów zgłoszonych na piśmie przez grupę co najmniej 20 pracowników (art. 4 ust. 4 pkt. 1 i 2 ustawy o informowaniu).
  •  
  1. Pracodawca razem z pracownikami ustala regulamin wyborów (skład komisji wyborczej i sposób przeprowadzanie wyborów)
  2. Pracownik może kandydować do rady pracowników, jeśli przepracował u swojego pracownika co najmniej jeden rok.
  3. Kandydatem do rady pracowników nie może być: pracownik kierujący jednoosobowo zakładem pracy i jego zastępca; pracownik wchodzącego w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy; główny księgowy; radca prawny; pracownik młodociany.
  4. Każdy pracownik (oprócz pracowników młodocianych) ma prawo głosować.
  5. Wybory członków rady pracowników są bezpośrednie i tajne. Pracownicy-kandydaci, którzy uzyskali większość głosów wchodzą do rady pracowników. W wyborach musi wziąć udział 50 proc. zatrudnionych.

Potrzebujesz pomocy związanej z wyborami do rad pracowników? Zgłoś się do konsultanta NSZZ "Solidarność":

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.