Menu
  • Polski (PL)

Logo - wzór

Nazwa i znak graficzny „Solidarność” stanowią dobro osobiste Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” będącego osobą prawną (art. 20 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych). Zarówno nazwa Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” , jak i znak graficzny „Solidarność” korzystają z ochrony prawnej przewidzianej przez obecne przepisy prawne. Oznacza to, że jakiekolwiek posługiwanie się tą nazwą czy znakiem graficznym przez inne osoby prawne, bez zgody władz NSZZ „Solidarność”, spowoduje wszczęcie odpowiednich działań prawnych dla ochrony dóbr Związku.

logo.jpg

Czytaj całość...

Logo

Historia

Logo NSZZ „Solidarność” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków na świecie. Znak powstał podczas strajku robotników w Stoczni Gdańskiej, prawdopodobnie po 20 sierpnia 1980 r. Solidarność to był jeden z najczęściej powtarzanych wyrazów podczas strajku. „Solidarność” to również tytuł biuletynu wydawanego podczas strajku.

Autorem znaku jest Jerzy Janiszewski, grafik i ilustrator ówcześnie mieszkający w Trójmieście.

Inspiracją do stworzenia znaku były odręczne, malowane w sierpniu 1980 roku napisy i hasła na murach stoczni, fabryk i domów. Mówiły o tym, że strajki trwają, że robotnicy nie poddadzą się, wyrażały solidarność ze strajkującymi i dodawały otuchy. Znak przywodzi na myśl maszerujących ludzi, wspierających się wzajemnie.

Logo błyskawicznie zyskało aprobatę robotników i stało się oficjalnym znakiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który powstał w wyniku podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 r.

logo.jpg

Wzór

Nazwa i znak graficzny „Solidarność” stanowią dobro osobiste Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” będącego osobą prawną (art. 20 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych). Zarówno nazwa Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” , jak i znak graficzny „Solidarność” korzystają z ochrony prawnej przewidzianej przez obecne przepisy prawne. Oznacza to, że jakiekolwiek posługiwanie się tą nazwą czy znakiem graficznym przez inne osoby prawne, bez zgody władz NSZZ „Solidarność”, spowoduje wszczęcie odpowiednich działań prawnych dla ochrony dóbr Związku.


Pobranie Logotypu
 
Logo Solidarności w różnych formatach i konfiguracjach można otrzymać na wskazny adres e-mail za zgodą Związku. Decyzję w tej sprawie podejmuje Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Szczegółowy opis do jakich celów będzie wykorzystane logo i jakie formaty plików będą potrzebne, prosimy kierować na adres sekprez@solidarnosc.org.pl
 
Wniosek powinien zawierać:
 
•    nazwę podmiotu występującego
•    dane kontaktowe – adres, nr telefonu i e-mail
•    tytuł projektu
•    imię i nazwisko autora projektu
•    opis projektu
•    treść projektu
•    wizualizację projektu
•    sposób i miejsce wykorzystania
•    termin wykorzystania
 
Wnioski należy składać najpóźniej 30 dni przed oczekiwanym terminem otrzymania odpowiedzi.
 
Wnioski można przesyłać na adres:
 
                         Prezydium Komisji Krajowej
                         NSZZ „Solidarność”
                         ul. Wały Piastowskie 24
                         80-855 GDAŃSK
 
 
Komisja Krajowa NSZZ  „Solidarność”
 

 

 

 

Czytaj całość...

Kim jesteśmy?

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” jest obecnie największym w Polsce związkiem zawodowym. Zorganizowani w naszym Związku pracownicy różnych zawodów, razem walczą o lepsze warunki pracy i wyższe płace.

Pracownicy, którzy się organizują mogą wspólnie wynegocjować lepsze układy zbiorowe pracy, uczciwsze traktowanie czy wyższe płace. Razem łatwiej bronić swoich praw, a tam gdzie działają związki zawodowe:

  • rzadziej naruszane są prawa pracowników,
  • rzadziej dochodzi do nieregularnego wypłacania wynagrodzeń.

Organizowanie się i wspólne działanie na rzecz lepszych warunków pracy i płac to jedyny sposób na pracodawców, którzy mając przewagę nad pracownikami, często jej nadużywają.

NSZZ „Solidarność” oferuje swoim członkom profesjonalizm i doświadczenie. Jesteśmy najlepszym głosem ludzi pracy, a od Ciebie zależy czy ten głos będzie silniejszy.

Dołącz do nas!

Czytaj całość...

O NSZZ „Solidarność”

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” jest obecnie największą w Polsce organizacją pracowników.

Nasza historia rozpoczęła się w 1980 r. kiedy robotnicy podjęli walkę o godne życie, o prawo do wyrażania swoich poglądów o wolność. W tamtych czasach za upominanie się o swoje prawa groziły represje.

Dzięki odwadze i niezłomnej postawie tysięcy ludzi, których połączyła „Solidarność”, Polska odzyskała niepodległość. Dzisiaj podróżujemy po Europie bez granic, możemy studiować czy podejmować pracę w wielu krajach Unii Europejskiej, komunikujemy się ze światem bez żadnych ograniczeń.

Dzisiaj NSZZ „Solidarność” to największy w naszym kraju związek zawodowy. Mamy wiedzę i doświadczenie, które pomagają pracownikom w relacjach z pracodawcą. Dzięki temu, że jesteśmy zorganizowani na zasadzie terytorialno-branżowej, jesteśmy w całej Polsce. Nasze struktury terytorialne to: organizacje zakładowe, międzyzakładowe i regiony a struktury branżowe to: krajowe i regionalne sekretariaty branżowe oraz krajowe, międzyregionalne i regionalne sekcje branżowe.

Jesteś pracownikiem i chcesz mieć wpływ na swoje życie, na to w jakich warunkach i za ile pracujesz?

Dołącz do nas!!

NSZZ „Solidarność” jest głosem ludzi pracy, a od Ciebie zależy, czy ten głos będzie silniejszy. 

Czytaj całość...

Dzień Solidarności

  • Kategoria: Regiony

(04.09) Obchody 29 rocznicy powstania "Solidarności" w Regionie Wielkopolska zainaugurowała Parada Motocyklowa. 30 sierpnia już po raz drugi kilkudziesięciu motocyklistów prowadzonych przez przewodniczącego ZR Jarosława Lange przejechało ulicami Poznania. Wystartowali sprzed krzyżach upamiętniających Ofiary Poznańskiego Czerwca 1956 r. Oczekiwanie na ich powrót umilił koncert ballad w wykonaniu Tolka Flipkowskiego. Na zakończenie uczestnicy rajdu i przybyli na pl. Mickiewicza miłośnicy stalowych rumaków częstowani byli wojskową grochówką z kotła.

Czytaj całość...

Urodziny "Solidarności" w Jastrzębiu

  • Kategoria: Regiony

Śląsk się zmienia ale to nie oznacza, że górnicy i hutnicy przestali być potrzebni naszej Ojczyźnie - mówił wczoraj w Jastrzębiu w rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego prezydent Lech Kaczyński. W obchodach uczestniczyło kilkaset osób - związkowców, polityków, mieszkańców miasta i górników jastrzębskich kopalń. Lech Kaczyński jako pierwszy urzędujący prezydent pojawił się 3 września w Jastrzębiu. W swoim wystąpieniu pod pomnikiem przypomniał o znaczeniu strajków w śląskich kopalniach: W 1980 r. strajkowali już stoczniowcy w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Czekaliśmy na Śląsk i się doczekaliśmy. Było wiadomo, że bez Śląska sukcesu nie będzie - mówił prezydent, przypominając o roli postulatów zgłaszanych w 1980 r. w Jastrzębiu - Tutaj nastąpiło dopełnienie, które pozwoliło odnieść sukces całej Polsce.

Czytaj całość...

Rzeszów i Radom - zorganizowani

(04.09) Rzeszów i Ziemia Radomska to kolejne regiony, które przyłączyły się do akcji "Zorganizowani mają lepiej". W Radomiu przedstawiciele zakładów pracy i zarządu regionu oprócz centrum miasta rozdawali związkowe informatory i upominki także przed zakładami pracy w Grójcu (Faurecia, Ferrero Roche, Urząd Miasta), w Warce (Warwin, Urząd Miasta), w Pionkach (ZPS "PRONIT", Urząd Miasta).

Czytaj całość...

Polowanie na stoczniowców

  • Kategoria: Kraj

To było 22 października 2002. Demonstracja, organizowana przez Sekcję Krajową Przemysłu Okrętowego „S”, miała się zacząć o godzinie 14. Logistyką przedsięwzięcia zajął się Roman Kuzimski, wiceprzewodniczący KZ „S” w Stoczni Gdynia SA, który podjął decyzję o użyciu syren, petard, a także pław dymnych w kolorze pomarańczowym. Protestujących w obronie swych miejsc pracy stoczniowców miało być widać i słychać.

Czytaj całość...

Co z naszą wolnością?

  • Kategoria: Kraj

Jak zagospodarowaliśmy naszą wolność? Pod takim tytułem NSZZ Solidarność organizuje 28 sierpnia w Warszawie konferencję, która stanie się okazją do posumowania 20 lat przemian demokratycznych Polsce.
Konferencja odbędzie się pod patronatem medialnym „Tygodnika Solidarność”, co wynika z tego, że na naszych łamach od początku roku toczyła się dyskusja na temat oceny mijającego 20 lecia.  Zwracaliśmy się do aktualnych działaczy związku oraz do wybitnych specjalistów, naukowców, twórców o wyrażenie swoich opinii. Czas obecnie podsumować te wypowiedzi.

Czytaj całość...

Zorganizowani mają lepiej

Związkowcy z NSZZ „Solidarność” w dniu 29. rocznicy powstania Związku na ulicach miast będą rozdawać informatory i ulotki. Rozmawiając na ulicach z pracownikami, przedstawiciele „S” chcą im powiedzieć, dlaczego warto zrzeszać się i wspólnie bronić swoich praw.

Czytaj całość...
Subskrybuj to źródło RSS

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.