Sprawiedliwość społeczna i prawa pracownicze w centrum debaty na Konferencji Pracy

• środa, 14 Czerwca 2023
  • Zagranica

fot. screen z transmisji MOP

111. sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy, zorganizowanej przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) trwa! To wyjątkowe wydarzenie gromadzi przedstawicieli rządów, pracodawców i pracowników, którzy wspólnie analizują najtrudniejsze kwestie związane z pracą, dążąc do znalezienia rozwiązań w duchu dialogu społecznego. Sesja, która odbywa się od 5 do 16 czerwca bieżącego roku, jest niezwykle istotnym forum, na którym omawiane są kluczowe problemy dotyczące globalnego rynku pracy i warunków zatrudnienia.

W ramach trwającej sesji, Ewa Kędzior, przedstawicielka NSZZ „Solidarność” i członkini polskiej delegacji, wygłosiła przemówienie, w którym poruszała istotne zagadnienia dotyczące sprawiedliwości społecznej. Przemówienie to koncentrowało się na czterech wymiarach, które są niezbędne dla osiągnięcia tego celu.

Wystąpienie oparło się na czynnikach. Jako pierwsze zostały wyszczególnione uniwersalne prawa człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem wolności zrzeszania się. Wolność ta stanowi podstawę dla demokratycznego uczestnictwa i dialogu społecznego. Jako przykład Ewa Kędzior przytoczyła w tym miejscu historię NSZZ „Solidarność” w Polsce, gdzie korzystanie z prawa do wolności zrzeszania się i prowadzenia negocjacji przez pracowników i pracodawców odegrało kluczową rolę w walce o wolność i demokrację.

Przemówienie poruszyło również kwestię niesprawiedliwości społecznej wynikającej z braku dostępu do godnej pracy. Praca w gospodarce nieformalnej jest nadal powszechna, a przejście z sektora nieformalnego do formalnego jest istotnym warunkiem zwalczania niesprawiedliwości społecznej i umożliwia państwom zdobycie dochodów podatkowych potrzebnych do realizacji ochrony socjalnej. Podkreślono również, że niesprawiedliwość często wynika z korzyści czerpanych przez określone grupy z nierówności. Przykładem przedstawionym w wystąpieniu był przemysł mody, gdzie ogromny popyt na tanie produkty często prowadzi do wyzysku pracowników, którzy nie mają dostępu do godnej pracy i ochrony społecznej.

W wystąpieniu zaznaczono, że raport wskazuje na konieczność podjęcia działań mających na celu promowanie godnej pracy, rokowań zbiorowych i silniejszej międzynarodowej solidarności. Partnerzy społeczni mają ważną rolę we współpracy przy stosowaniu instrumentów MOP oraz jako konsumenci i obywatele, którzy mogą bojkotować podmioty czerpiące korzyści z niesprawiedliwości społecznej. Przemówienie kończy się podkreśleniem, że walka ta jest naszym obowiązkiem i jest niezbędna dla budowania sprawiedliwego społeczeństwa.

ik