Koniecznie przeczytaj
- A jednak sprzedaż szpitali ???
- Dynamiczny wzrost płac w Służbie Zdrowia – sukces NSZZ „Solidarność”
- Coraz bliżej podwyżek w służbie zdrowia
- Stanowisko Pracodawców i Związków Zawodowych doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego w sprawie obowiązkowych szczepień
- Obowiązek szczepienia służb medycznych
- Komunikat
- Uwaga
2014-08-14 13:03Pracownicy "Sanepidów" rozpatrują możliwość złożenia pozwu zbiorowego z powodu braku waloryzacji płac.
Po przeczytaniu artykułów ukazujących się w prasie dotyczących pozwów zbiorowych z powodu braku waloryzacji płac pracowników sfery budżetowej informuję, że:
Sekcja Krajowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych rozpatruje możliwość zÅ‚ożenia pozwu zbiorowego z powodu braku waloryzacji pÅ‚ac w latach 2009-2014 dla pracowników Inspekcji Sanitarnej.
Nie zgadzamy się na ratowanie złej kondycji finansowej państwa kosztem pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, dlatego mamy zamiar iść w ślady pracowników służby więziennej, policjantów, urzędników administracji rządowej, strażaków i pograniczników i złożyć pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa z powodu braku waloryzacji płac.
W 2015 roku, analogicznie jak w latach ubiegłych pozostanie zamrożony fundusz wynagrodzeń w jednostkach sektora finansów publicznych, z wyłączeniem sektora samorządowego oraz wynagrodzeń pracowników publicznych szkół wyższych. Będzie to już kolejny rok, gdy fundusz płac w sferze budżetowej zostanie zamrożony na poziomie z 2009 r. a płace w budżetówce mają być zamrożone do 2017 roku.
Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej wielokrotnie apelowali o wykazanie odrobiny rozsądku w podejmowaniu decyzji istotnych dla zdrowia publicznego i bezpieczeństwa kraju i o podjęcie działań zmierzających do poprawy sytuacji finansowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej i jej pracowników. Nie zgadzają się z ograniczeniem deficytu finansów publicznych poprzez ograniczenie budżetu na funkcjonowanie stacji sanitarno-epidemiologicznych i wynagrodzenia pracowników, które od kilku lat są zamrożone. Wieloletnie zaniedbania Państwowej Inspekcji Sanitarnej pod względem finansowym doprowadziły do likwidacji wielu akredytowanych laboratoriów funkcjonujących w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Plany powołania Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii czy Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności doprowadzą do zniszczenia służby sanitarnej, zagrożą zdrowiu publicznemu i spowodują utratę pracy dla pracowników. Czy tak ma wyglądać polityka oszczędzania w naszym kraju? Czy dobro zwierząt jest ważniejsze od zdrowia i życia ludzi i ich dzieci?
Sekcja Krajowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych stanowczo sprzeciwia siÄ™ wobec braku od 7 lat wzrostu wynagrodzeÅ„ i ich waloryzacji. Nasze pÅ‚ace sÄ… żenujÄ…co niskie w porównaniu z innymi grupami zawodowymi.
Obecne wynagrodzenia pracowników naruszajÄ… godność czÅ‚owieka pracujÄ…cego i wykazujÄ… brak szacunku decydentów dla wykonywanej przez nas pracy. Inflacja powoduje regularny spadek naszych wynagrodzeÅ„. WiÄ™kszość pracowników zatrudnionych w stacjach sanitarno-epidemiologicznych legitymuje siÄ™ wyższym wyksztaÅ‚ceniem – studia magisterskie, doktoraty, studia podyplomowe, specjalizacja, tytuÅ‚y naukowe. Ograniczenie waloryzacji pÅ‚ac powoduje wyraźne pogorszeniem stopy życiowej pracowników i ich rodzin. Jest przyczynÄ… wielu problemów, którym pracownicy nie mogÄ… zaradzić np. poprzez dodatkowe zatrudnienie. PÅ‚ace stojÄ… w miejscu od 2009roku, natomiast systematycznie rosnÄ… ceny towarów, opÅ‚aty czynszowe i inne koszty utrzymania.
W budżecie państwa są jednak środki na wzrost wynagrodzeń dla posłów i urzędników administracji państwowej oraz wysokie premie, a brak jest środków na wzrost wynagrodzeń dla pracowników tak ważnej służby jaką jest Państwowa Inspekcja Sanitarna.
O Państwowej Inspekcji Sanitarnej i jej pracownikach słyszymy w mediach wówczas, gdy występują zagrożenia dla zdrowia i życia społeczeństwa.