Część budynku NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, w której znajduje się Sala Akwen razem z Salą Balkonową oraz hol przed Salą Akwen, będzie wydzielona na potrzeby punktu recepcyjnego dla uchodźców z Ukrainy.
Jest to efekt porozumienia o użyczeniu pomieszczeń pomiędzy Urzędem Wojewódzkim a NSZZ „Solidarność”. W Gdańsku Urząd Wojewódzki do tej pory zorganizował dwa punkty recepcyjne, jeden w tak zwanym Domu Harcerza, drugi w Hali Dworca Tymczasowego. Oba punkty nie są wystarczające, aby pomieścić napływających uchodźców z Ukrainy.
„Tak jak zapowiadaliśmy „Solidarność” wykorzysta wszelkie możliwości niesienia pomocy walczącej Ukrainie. Wydzielona część siedziby „Solidarności” w Gdańsku jest kolejnym obiektem, który udostępniamy. Przypomnę, że już dwa nasze ośrodki przyjęły ponad 300 uchodźców. Głównie matek z dziećmi” – mówi Piotr Duda.
Punkt recepcyjny w Sali Akwen organizuje Urząd Wojewódzki, który sprawuje nadzór nad całością przedsięwzięcia. Region Gdański NSZZ „Solidarność” zabezpieczy pomieszczenia i wolontariuszy, którymi będą członkowie Solidarności, którzy będą pomagali pracownikom Urzędu Wojewódzkiego. Sala Balkonowa będzie przeznaczona dla matek z małymi dziećmi, natomiast Sala Akwen ze względu na większą powierzchnię będzie salą ogólną.
„Przybywający pociągami do Gdańska uchodźcy z Ukrainy w punkcie recepcyjnym będą przebywali maksymalnie 24 godziny. Uchodźcy będą rejestrowani, otrzymają pierwsze wsparcie, gorący posiłek, kawę, herbatę, wodę. Będą drobne zabawki dla dzieci, żeby chociaż na chwilę je czymś zająć. Tutaj uchodźcy będą oczekiwali na przewóz do miejsca, w którym będą zamieszkiwali. W przypadku Gdańska bardzo wielu docelowo uda się do Szwecji. Urząd organizuje też przez swoje służby pomoc w postaci wsparcia psychologa” – mówi Krzysztof Dośla, przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.
kar