Solidarność obejmuje przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego

• czwartek, 24 Października 2024
  • Kraj

Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego / fot. M. Żegliński

Od 23 października br. przez następny rok z ramienia Solidarności Radzie Dialogu Społecznego przewodniczy Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”.

Zgodnie z ustawą o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego na czele Rady stoi przewodniczący, którego kadencja trwa 1 rok. Przewodniczącym Rady jest naprzemiennie przedstawiciel strony pracowników i strony pracodawców oraz strony rządowej.

Przez ostatni rok przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego pełniła strona rządowa. W ostatnich miesiącach w jej imieniu na czele Rady zasiadała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

„Będę starał się powrócić na tory normalnego funkcjonowania RDS”

Od 23 października br., przewodniczy jej oficjalnie Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Od 23 października Solidarność przejmuje przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego. Jako przewodniczący przez rok będę starał się powrócić na tory normalnego funkcjonowania RDS, czyli prowadzenia w sprawach bardzo trudnych dialogu społecznego

– mówił kilka dni temu na antenie radia RMF FM.

Piotr Duda obejmuje funkcję przewodniczącego już po raz drugi. Tuż po jej powstaniu, w październiku 2015 roku z ramienia NSZZ „Solidarność” został pierwszym przewodniczącym nowo powstałej Rady Dialogu Społecznego.

Rada Dialogu Społecznego

Rada Dialogu Społecznego działa na mocy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, która weszła w życie z dniem 11 września 2015 r. To najważniejsza instytucja krajowego dialogu społecznego w Polsce.

RDS to platforma dialogu trójstronnego pomiędzy rządem a reprezentatywnymi organizacjami pracodawców i związków zawodowych. W Radzie zasiadają trzy związki zawodowe: NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych oraz sześć organizacji przedsiębiorców.

W ramach RDS funkcjonują również zespoły problemowe, podzespoły i zespoły doraźne. Zajmują się one szeregiem polityk dotyczących spraw gospodarczych, społecznych, rynku pracy czy ochrony zdrowia.

Strona społeczna zasiadająca w RDS ma prawo wyrazić swoją opinię na temat przygotowywanych projektów założeń projektów ustaw i innych aktów prawnych. Może też przygotować i przekazać do właściwego ministra własne projekty założeń projektów ustaw czy wystąpić ze wspólnym wnioskiem o zmianę ustawy.

RDS zastąpiła działającą od 1994 r. Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda do prezesa Poczty Polskiej: Zacznijcie prowadzić prawdziwy dialog społeczny, zamiast tylko o nim mówić

źródło: tysol.pl/gov.pl