Solidarność Animex Foods Morliny: Pracodawca dzieli się zyskiem ze swoimi pracownikami

• piątek, 11 Lutego 2022
  • Branże

Już od pierwszego marca do pracowników Animex Foods w Morlinach trafi po kilkaset złotych podwyżki płacy zasadniczej. Według przewodniczącego zakładowej Solidarności Krzysztofa Potomskiego 75 proc. załogi otrzyma co najmniej 300 zł więcej. Coroczne podwyżki negocjowane są systematycznie od 2011 roku.

Podwyżki obejmą wszystkich pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. To co najmniej kwota od 230 zł do 400 zł brutto, zależna od oceny stanowiskowej i umiejętności pracownika. Wzrosną również kwoty minimalne i maksymalne w tzw. widełkach płacowych w kategoriach zaszeregowania o około 10%. To spowoduje podwyżkę od 300 zł brutto wzwyż dla około 75% załogi. Co ważne, nie będzie wykluczeń z podwyżek dla pracowników, którzy otrzymali awanse stanowiskowe lub indywidualne podwyżki. Wejdą w życie od marca 2022.

– W Animex Morliny od 2011 roku co roku nieprzerwanie są skutecznie negocjowane podwyżki płac. Dzięki zapotrzebowaniu chińskiego odbiorcy wieprzowiny oraz sukcesowi produktów naszej marki firma osiąga zyski, z których i my jako pracownicy korzystamy – mówi przewodniczący Solidarności w Animex Morliny Krzysztof Potomski.

Podkreśla, że praca jest bardzo ciężka i jest niesprzyjający mikroklimat związany z wychładzaniem i obróbką termiczną. Stąd niezmiennie walczą o podwyżki, bardziej, by utrzymać pracowników i zachęcić do pracy nowych, niż by zdobywać nowe rynki zbytu czy bić rekordy produkcji. Przy 10-procentowym bezrobociu w regionie nie ma chętnych do pracy.

– Uważamy, że jedyną dostępną opcją są atrakcyjne płace.

Według relacji Potomskiego negocjacje trwały krótko. Odbyły się tyko trzy spotkania.

– Mamy dobrą współpracę z pracodawcą, który przestrzega przepisów BHP, daje dobry socjal i prowadzi zdrowy, spokojny dialog.

Przewodniczący mówi też o innym sukcesie.

– Podczas negocjacji zapisaliśmy do Związku ponad 40 osób – to najlepszy moment na budowanie naszej siły.

Ocenia ponadto, że choć oczekiwania podwyżek były większe, to przy budżecie, jaki był możliwy, podwyżki są o ok. 100% wyższe niż w roku poprzednim.

– Takie porozumienie jest do przyjęcia.

Porozumienie zostało podpisane przez działającą w firmie Solidarność i OPZZ. Co ważne, pracodawca nie wyklucza, że przy dalszej emigracji pracowników z zakładu do innych placówek możliwy jest w ciągu roku powrót do negocjacji.

– Znamy liczbę pracowników, którzy odeszli w roku poprzednim, zobaczymy, czy tegoroczna podwyżka zahamuje ten trend – mówi przewodniczący.

Krzysztof Potomski dziękuje też za wsparcie merytoryczne i prawne Regionowi Warmińsko-Mazurskiej Solidarności, Sekretariatowi Przemysłu Spożywczego, Sekcji Mięsa, Drobiu i Tłuszczu, MKK Animex Solidarność, Działowi Szkoleń Komisji Krajowej oraz koleżankom i kolegom z całej Solidarności za wiedzę, pomoc i za to, że jesteście.

– Bóg Zapłać!

ml