kolaż zdjęć. P.Machnica
Trwa akcja wysyłki pocztówek wyrażających protest wobec łamania elementarnych praw związkowych i praw człowieka na Białorusi. O akcji można przeczytać tutaj, a o samych osadzonych związkowcach tutaj. Do akcji przystępują kolejne struktury związku.
Przykładowo na zdjęciach towarzyszących tej informacji: koledzy z kopalni Piast-Ziemowit Dawid Picewicz i Dominik Piekorz oraz koledzy Dominik Mazur z Roca Polska oraz Paweł Sroczyński z Walcowni Czechowice
– My związkowcy z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” wiemy jak ważne są wolne związki zawodowe, dlatego potępiamy reżim białoruski i represjonowanie za działania związkowe – podkreśla Dominik Mazur. Prawa pracownicze są prawami człowiek – dodaje Paweł Sroczyński.
– Jako pracownicy kopalni Piast-Ziemowit możemy tylko powiedzieć represjonowanym działaczom związkowym na Białorusi: Wytrzymajcie! Walczycie o swoją wolność i wolność dla Waszych dzieci! Jesteście obecni w naszych sercach i modlitwach – podkreślają koledzy z kopalni Piast- Ziemowit.
W tym miejscu można przypomnieć, że strajk w KWK Piast w Bieruniu to najdłuższy spośród wszystkich grudniowych strajków okupacyjnych w Polsce po 13 XII 1981. Rozpoczął się rano 14 XII 1981 650 metrów pod ziemią i trwał do wieczora 28 XII 1981. Górnicy pierwszej zmiany przerwali pracę po tym, jak dowiedzieli się o zatrzymaniu zastępcy przewodniczącego KZ „S” Eugeniusza Szelągowskiego oraz przewodniczącego KZ „S” Przedsiębiorstwa Robót Górniczych z Mysłowic Stanisława Dziwaka.
15 XII 1981 w podziemiach KWK Piast strajkowało już ponad 2 tys. osób.
W celu wygaszenia komunistyczne władze protestu zastosowały cały wachlarz środków. Prócz powtarzanych wciąż gróźb, próśb i różnego rodzaju namów, „inspirowały” pozostające przed kopalnianą bramą rodziny górników do tego, by w rozmowach telefonicznych wpłynęły na nich i przekonały do wyjazdu. W Wigilię Bożego Narodzenia KWK Piast był ostatnim strajkującym w kraju zakładem pracy. Ponieważ dalsze przedłużanie strajku mogło stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia jego uczestników, 28 XII 1981 załoga zdecydowała o jego przerwaniu. Wieczorem na powierzchnię wyjechało około tysiąca osób.
Wspierajmy wolne i niezależne związki zawodowe na Białorusi! Koleżanki i koledzy z Białorusi potrzebują naszej solidarności.
bs