Stanowisko
Rada Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność stanowczo protestuje przeciwko podejmowanym przez pracodawców z branży handlu wielkopowierzchniowego próbom ograniczania świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pracownikom korzystającym z programu „Rodzina 500+”.
Pracownicy handlu od lat należą do najgorzej opłacanych grup zawodowych w Polsce. Znaczna część z nich zalicza się do tzw. „biednych pracujących”, czyli osób, które pomimo pracy zarobkowej nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb swoich rodzin. Nagminną praktyką stosowaną przez sieci handlowe jest zatrudnianie pracowników na niepełny etat, co jeszcze bardziej ogranicza i tak niewielkie wynagrodzenia tych osób.
Większość pracowników handlu wielkopowierzchniowego to kobiety, które łączą pracę zawodową z wychowaniem dzieci. Uruchomiony w ubiegłym roku rządowy program „Rodzina 500+” stanowi dla nich ogromne wsparcie. Świadczenie wychowawcze uzyskiwane z programu „Rodzina 500+” jest nieopodatkowane i nie stanowi dochodu w myśl przepisów podatkowych. Nie jest ono również wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej. Za absolutnie niedopuszczalne uważamy więc próby odbierania świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pracownikom korzystających z programu „Rodzina 500+” . Takie postępowanie w naszej ocenie jest nie tylko niezgodne z prawem, ale również z podstawowymi normami moralnymi. Trudno bowiem inaczej określić pozbawianie pracowników należnych im świadczeń dlatego, że posiadają dzieci.
Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność informuje, że podejmie wszelkie przewidziane prawem działania wobec pracodawców ograniczających uprawnienia pracowników korzystających z programu „Rodzina 500”
Przewodniczący Krajowego
Sekretariatu Banków,
Handlu i Ubezpieczeń
NSZZ „Solidarność”
Alfred Bujara