2 września zostaną złożone w Sejmie podpisy zebrane pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. – Mamy już 350 tys. podpisów, które zostały zliczone w siedzibie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, ale cały czas spływają do nas kolejne listy. W dniu, w którym złożymy podpisy w Sejmie, będzie ich jeszcze więcej – mówi Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności i przewodniczący Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Przewodniczący podkreśla, że sukces akcji zbierania podpisów świadczy o skali poparcia obywateli dla inicjatywy Solidarności. – Warto pamiętać, że zbiórka była prowadzona w okresie wakacyjnym, co w przypadku tego typu akcji jest sporym utrudnieniem. To sukces Solidarności oraz wszystkich organizacji społecznych, katolickich i pracodawców, którzy zaangażowali się w zbiórkę. W skali kraju były to tysiące osób. Za to zaangażowanie należą im się ogromne wyrazy wdzięczności – zaznacza szef handlowej „S”.

Podpisy poparcia dla ograniczenia handlu w niedziele zostaną złożone w Sejmie 2 września o godz. 12.00 przez reprezentantów wszystkich środowisk, które zaangażowały się w tę inicjatywę. W tym dniu upływa przewidziany w przepisach termin 3 miesięcy, które inicjatorzy projektu ustawy mieli na zebranie co najmniej 100 tys. podpisów. Liczba ta jest warunkiem, aby projektem zajęli się posłowie. – Nawet bez podpisów, które trafią do nas po 31 sierpnia, udało się ich zgromadzić 3 razy więcej niż wymagane 100 tys. To bardzo ważne. Każdy podpis poparcia zwiększa presję na politykach, aby poważnie podeszli do tego projektu – wskazuje Alfred Bujara.

Jak zaznacza, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, czyli ugrupowania posiadającego obecnie większość w parlamencie, w przeszłości wielokrotnie popierali społeczne inicjatywy dotyczące ograniczenia handlu w niedziele. – Teraz nadszedł czas, aby powiedzieć politykom: „sprawdzam” – podkreśla przewodniczący handlowej Solidarności.

Inicjatorem obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele jest Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność. Obok Solidarności w skład Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej weszły również inne związki zawodowe, organizacje zrzeszające pracodawców z branży handlowej oraz stowarzyszenia i organizacje społeczne, w tym m.in. Związek Rzemiosła Polskiego, Akcja Katolicka, Polska Izba Paliw Płynnych i Polska Grupa Supermarketów.

W projekcie znalazły się liczne wyjątki dopuszczające handel w niedziele. Ma on być możliwy m.in na stacjach benzynowych, w piekarniach, sklepach usytuowanych na dworcach kolejowych i lotniskach czy w kioskach z prasą. Otwarte w niedziele będą mogły być również małe, osiedlowe sklepy pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel. Projekt zakłada też  m.in. ustanowienie siedmiu tzw. niedziel handlowych w ciągu roku. Sklepy mają być czynne m.in. w niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz Wielkanoc oraz w okresach, w których organizowane są wyprzedaże.

Translate »