Likwidacja gotówki spowoduje utratę tysięcy miejsc pracy. Aż 80 proc. Polaków sprzeciwia się przejściu gospodarski w całości na obrót bezgotówkowy. 10 lutego przedsiębiorcy, eksperci i organizacje społeczne wystosowały apel do premiera Donalda Tuska o wystąpienie rządu z Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.

– Wycofanie gotówki z obiegu, to nie tylko pozbawienie ludzi wyboru i odebranie im poczucia bezpieczeństwa, jakie daje gotówka. To również zagrożenie dla wielu tysięcy miejsc pracy, głównie w sektorze handlu oraz małych i średnich przedsiębiorstw, a także wśród szeregowych pracowników banków – mówi Alfred Bujara, szef Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i ubezpieczeń, jeden z sygnatariuszy apelu do premiera Donalda Tuska.

Koalicja na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności powstała wiosną 2007 roku
z inicjatywy Związku Banków Polskich. Jej celem jest promowanie elektronicznych form płatniczych i przejście całej gospodarki na obrót bezgotówkowy. Do organizacji tej przystąpiło m.in. Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

– Nasze wątpliwości budzi kwestia tak zdecydowanego poparcia dla upowszechnienia płatności elektronicznych bez jednoczesnego zabezpieczenia praw i wolności osób wykluczonych cyfrowo lub preferujących płacenie gotówką z innych powodów. Według wyników badań takich osób jest pomiędzy 5 a 13 procent – czytamy w apelu skierowanym do szefa rządu.

W wystąpieniu wskazano również m.in., że dzisiejszą role gotówki w obrocie gospodarczym wspiera zdecydowana większość społeczeństwa. – Jak wynika z badań opinii publicznej, likwidacji gotówki nie chce ponad 80 procent Polek i Polaków. W grupie wiekowej 18-29 lat temu pomysłowi sprzeciwia się z kolei aż 90 procent ankietowanych – napisano w apelu.

Apel został podpisany przez przedstawicieli think tanków, a także organizacji społecznych i gospodarczych, które 16 stycznia 2025 roku stworzyły Koalicję dla gotówki, ruch zrzeszający zwolenników zachowania gotówki jako głównego środka płatniczego w obrocie gospodarczym.
W skład koalicji obok KSBHiU wchodzą m.in. Instytut Spraw Obywatelskich, Polska Sieć Ekonomii, Warsaw Enterprise Institute, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Celem Koalicji dla Gotówki jest promowanie gotówki jako podstawowego środka płatniczego w obrocie gospodarczym oraz walka o to, by pozostawiono wybór, w jaki sposób chcemy płacić. Powstanie ruchu jest również związane ze zmianami przepisów unijnych, które wprowadziły limit płatności gotówkowych do 10 tys. euro. Zacznie on obowiązywać od 2027 roku. Dodatkowo, przy płatnościach powyżej 3 tys. euro, wymagana będzie weryfikacja tożsamości.

Translate »