24 grudnia prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy o wolnej Wigilii i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Powodem tej decyzji były uwagi NSZZ „Solidarność” dotyczące dyskryminowania pracowników handlu przez zapisy nowej regulacji.
Ustawa zakłada ustanowienie Wigilii dniem wolnym od pracy dla wszystkich zatrudnionych. Równocześnie regulacja wprowadza dodatkową niedzielę handlową w okresie przedświątecznym. W efekcie tej zmiany sklepy będą otwarte nie w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie – jak do tej pory – ale w trzy. W trakcie prac legislacyjnych do projektu ustawy wprowadzono poprawkę Senatu, zgodnie z którą pracownik handlu nie będzie mógł pracować w więcej niż w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. To rozwiązanie budzi obawy związkowców. W ich ocenie pracodawcy będą obchodzić zapisy ustawy, a pracownicy handlu w rzeczywistości spędzą w pracy trzy przedświąteczne niedziele.
Swoje obawy przedstawiciele „S” przekazali prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas konsultacji, które odbyły się 12 grudnia. – Prezydent zdecydował o podpisaniu ustawy i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. TK przyjrzy się wybranym zapisom tej regulacji, w tym wprowadzeniu dodatkowej niedzieli handlowej przed Świętami Bożego Narodzenia. „Solidarność” jest za Wigilią wolną od pracy, ale ustawa nie powinna być wprowadzana kosztem pewnej grupy zawodowej – mówi Alfred Bujara, przewodniczący handlowej „Solidarności”.
Przewodniczący podkreśla, że do tej pory sklepy w Wigilię były otwarte do godziny 14.00. Natomiast wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej przed Świętami Bożego Narodzenia będzie wiązało się z pracą od wczesnych godzin porannych do późnej nocy. – Pracownicy handlu już są mocno przeciążeni, a dodatkowa niedziela w grudniu sprawi, że będą wykorzystywani jeszcze bardziej. W handlu jest za mało pracowników, co jest szczególnie widoczne przed świętami, bo sieci handlowe nie mogą znaleźć do pracy ludzi, którzy byliby gotowi pracować tak ciężko za tak niskie wynagrodzenie. W rzeczywistości pracownicy handlu będą jedyną grupą zawodową, która wolną Wigilię będzie musiała odpracować – dodaje związkowiec.
Nowe przepisy wejdą w życie 1 lutego 2025 roku. Zgodnie z nimi przyszłoroczna Wigilia będzie już dniem wolnym od pracy. Skierowanie regulacji do TK do kontroli następczej będzie możliwe dopiero po opublikowaniu ustawy.
ar
źródło foto: freepik.com