Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” oraz sekretarz SBHiU Marcin Stroński zwrócili się do Agnieszki Dziemianowicz–Bąk, Minister Rodziny, Pracy i Polityki o rozpoczęcie prac nad przepisami, które uregulują warunki pracy za pośrednictwem platform cyfrowych.
W piśmie przesłanym do szefowej resortu pracy, przedstawiciele SBHiU zwracają uwagę na konieczność powołania zespołu eksperckiego z udziałem strony społecznej, który zajmie się tą kwestią. Domagają się też podjęcia wstępnych konsultacji społecznych ze środowiskami organizacji pracodawców oraz organizacji związkowych w celu opracowania stosownych przepisów.
Związkowcy zwracają uwagę, że rynek osób zatrudnionych w celu dostarczania towarów cechują znamiona szarej strefy. – Część z tych osób działa w modelu samozatrudnienia na warunkach charakterystycznych dla stosunków pracy – czytamy w piśmie do szefowej resortu pracy. – Znaczna część pośredników świadczy usługi na podstawie nienazwanych umów lub nawet ich braku, co naraża Państwo na straty związane z nieregulowaniem zobowiązań składkowych i podatkowych. Rynek zatrudnienia ponad pół miliona osób, często młodych i nieświadomych prawnie jest zatem nieszczelny, rozproszony i niekontrolowany – podkreślają związkowcy.
Jak zaznaczają przedstawiciele SBHiU NSZZ „S”, podczas prac legislacyjnych dotyczących uregulowania modelu pracy za pośrednictwem platrofm cyfrowych trzeba wziąć uwagę m.in. takie kwestie stworzenie minimalnych standardów pracy i warunków zatrudnienia. Zwracają też uwagę na konieczność zagwarantowania osobom zatrudnionym w ten sposób m.in. prawa do płatnego urlopu, maksymalnych norm czasu pracy, gwarancji odpoczynku dobowego i tygodniowego, a także prawa do korzystania ze zwolnień chorobowych oraz tzw. urlopów specjalnych.
źródło foto: freepik.com/senivpetro