12 czerwca w Krakowie odbył się Kongres Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”. Jego uczestnicy funkcję przewodniczącego Sekretariatu, po raz kolejny, powierzyli Alfredowi Bujarze, który uzyskał poparcie wszystkich delegatów.
Ukonstytuowała się także Rada Sekretariatu. Funkcję wiceprzewodniczących będą pełnili: Dariusz Paczuski, szef Regionalnej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze oraz Marek Jednorowicz z „Solidarności” Santander Consumer Bank. Sekretarzem KSBHiU został Marcin Stroński, skarbnikiem Mieczysław Oko.
Alfred Bujara zapowiada, że najważniejszymi kwestiami w rozpoczynającej się kadencji będą wzrost uzwiązkowienia, obrona wolnej niedzieli w placówkach handlowych oraz kontynuowanie działań zmierzających do wycofania paragonów z bisfenolem A. Przed pandemią koronawirusa handlowa „Solidarność” rozpoczęła kampanię, podczas której informowała o szkodliwym wpływie tej substancji na zdrowie pracowników. Jak wynika z badań naukowych, bisfenol A może powodować raka, niepłodność, otyłość oraz inne choroby cywilizacyjne.
Jednym z priorytetów będzie także przeprowadzenie obiektywnych badań dotyczących ergonomii pracy osób zatrudnionych w handlu i magazynach. Jak zaznacza przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, pracownicy ci są narażeni na wiele problemów zdrowotnych, od chorób wywołanych przez bakterie i wirusy po urazy i problemy neurologiczne. Poważnym problemem są także schorzenia układu szkieletowo-kostnego, m.in. bóle i zniekształcenia stawów i kręgosłupa.
Badania stresu wśród pracowników zatrudnionych w sektorze bankowym i finansowym – to kolejne zadanie KSBHiU NSZZ „S” w nowej kadencji związkowej. – W placówkach bankowych i finansowych trwa restrukturyzacja, wchodzą do nich coraz bardziej nowoczesne technologie, w tym także sztuczna inteligencja, co odbija się na warunkach pracy. Chcemy przeprowadzić badania dotyczące stresogenności wśród pracowników tych sektorów i podjąć działania, które pomogą im w przetrwaniu tego trudnego okresu. Liczymy na to, że w to przedsięwzięcie uda się zaangażować resort pracy – mówi Alfred Bujara.
Przewodniczący zapowiada także kontynuowanie spotkań mających na celu wypracowanie dialogu społecznego w bankach, nad którymi nadzór sprawuje resort aktywów państwowych. Są to: Pekao S.A., PKP BP i Alior Bank. W spotkaniach tych biorą udział przedstawiciele SBHiU, Krajowej Sekcji Bankowców NSZZ „S”, przedstawiciele związku z placówek bankowych oraz prezesi banków. Jak podkreśla Alfred Bujara, jednym z efektów tej inicjatywy jest nawiązanie konstruktywnego dialogu społecznego w Banku PKO S.A. oraz poprawa relacji między przedstawicielami związku i pracodawcy.
ar