Przestrzeganie zakazu handlu w niedziele i święta – to jeden z najważniejszych tematów poruszonych podczas spotkania związkowców z Główną Inspektor Pracy Katarzyną Łażewską-Hrycko, które odbyło się 29 maja w Warszawie. Zostało ono zorganizowane z inicjatywy Krajowego Sekretariatu Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarnośćˮ.
W rozmowach z GIP wzięli udział przedstawiciele handlowej „Solidarnościˮ. Na spotkaniu obecni byli także związkowcy z banków. – Sieci handlowe nadal próbują obchodzić istniejące prawo. Pracodawcy próbują przekształcać swoje sklepy w instytucje kultury, wypożyczalnie sklepu sportowego, a nawet biblioteki. „Solidarnośćˮ cały czas informuje Okręgowe Inspektoraty Pracy o tych precedensach, ale to nie przynosi oczekiwanych rezultatów – podkreślił podczas spotkania Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarnośćˮ.
W odpowiedzi Katarzyna Łażewska-Hrycko zaznaczyła, że od momentu obowiązywania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, czyli od lutego zeszłego roku, Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła 37 tys. kontroli sklepów, z czego 27,5 tys. pod kątem przestrzegania zapisów ustawy. Kontrole te zostały wszczęte po zgłoszeniach pracowników i związkowców z „Solidarnościˮ. – Na podstawie uzyskanych informacji inspektorzy pracy kierowali sprawy do sądów i prokuratury. Niestety albo prokuratura umarzała te sprawy w związku z „niską społeczną szkodliwością czynuˮ, albo sądy pierwszej instancji interpretowały przepisy ustawy na korzyść pracodawców – powiedziała. Jak zapewniła Katarzyna Łażewska-Hrycko, PIP za każdym razem składa apelację od niekorzystnych wyroków sądowych. Jednak jej zdaniem, póki interpretacja przepisów w tym zakresie nie zostanie ujednolicona, efektywność kontroli przeprowadzanych przez inspektorów pracy, będzie mocno ograniczona.
Alfred Bujara poinformował, że przewodniczący NSZZ „Solidarnośćˮ Piotr Duda zaapelował do ministra sprawiedliwości o wzmocnienie działań dotyczących „uszczelnieniaˮ ustawy. – Zbigniew Ziobro przychylił się do tego wniosku – powiedział Alfred Bujara. Szef handlowej „Sˮ zaznaczył, że w przypadku uporczywego łamania obowiązujących przepisów przez właścicieli placówek handlowych możliwe jest przekwalifikowanie postępowania z wykroczenia na sprawę karną. Jednak by tak się stało, prokuratura musi otrzymać jak najwięcej wyników z kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy. Podczas spotkania z Katarzyną Łażewską-Hrycko związkowcy zwrócili także uwagę na inne problemy, m.in. na nieprawidłowości związane z rozliczaniem czasu pracy.
Rozliczanie czasu pracy pracowników zatrudnionych w systemach zadaniowym i równoważnym, dostępność pracowników wykonujących pracę zdalną, czy regulowanie kwestii dotyczących korzystania przez pracownika z samochodu służbowego – to z kolei kwestie poruszone podczas spotkania z GIP przez związkowców z bankowej „Solidarności”.
ar
źródło foto: solidarnosc.mazowsze.pl