W dniach 23-24 maja w Zakopanem odbyło się Walne Zebranie Delegatów Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „S”. Jego uczestnicy funkcję przewodniczącego Sekcji po raz kolejny powierzyli Alfredowi Bujarze.
W swoim wystąpieniu przewodniczący handlowej „Solidarności” podsumował minioną kadencję. Podkreślił, że jedną z najważniejszych spraw była obrona wolnej niedzieli oraz warunków pracy pracowników handlu w czasie pandemii koronawirusa. – Główny priorytet utrzymanie wolnych niedziel dla pracowników, naszych członków, został osiągnięty i można go nazwać sukcesem naszej branży – powiedział Alfred Bujara.
Przypomniał, że handlowa „Solidarność” wspólnie z Krajowym Sekretariatem Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „S” przeprowadziła szereg akcji w obronie pracowników w handlu . Jedną z nich była demonstracja zorganizowana 4 listopada 2019 roku przed siedzibą Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji w Warszawie. Jest to organizacja, która zrzesza największe zagraniczne sieci handlowe funkcjonujące w Polsce. Mimo zaostrzeń związanych z pandemią w demonstracji wzięło udział kilkaset osób, które zaprotestowały przeciwko niskim wynagrodzeniom i zbyt małej liczbie pracowników zatrudnionych w sklepach sieci handlowych.
Handlowa „Solidarność” protestowała także m.in. przeciwko radykalnemu wydłużeniu godzin pracy placówek handlowych w pandemii, w efekcie czego pracownicy kończyli pracę np. o godz. 24.00 lub 2 w nocy i mieli problemy z dostaniem się do domu.
Wśród priorytetów na kadencję 2023-2028 Alfred Bujara wymienił m.in. wzrost uzwiązkowienia i kontynuowanie działań, których celem będzie wycofanie paragonów z bisfenolem A. Jest to szkodliwa substancja, która powoduje raka, niepłodność, otyłość i inne choroby cywilizacyjne. – Rozpoczęliśmy już kampanię w tej sprawie, ale przerwała ją pandemia koronawirusa – przypomniał przewodniczący.
Pilną kwestią będzie także przeprowadzenie obiektywnych badań ergonomii pracy osób zatrudnionych w handlu i magazynach, czyli w logistyce czy e-handlu. – Pracownicy zatrudnieni w handlu są narażeni na wiele problemów zdrowotnych od chorób wywoływanych przez bakterie i wirusy po urazy i problemy neurologiczne. Przewlekłe schorzenia układu szkieletowo-kostnego, to już norma u kobiet, które przepracują klika lat w hipermarkecie lub dyskoncie. Z tym się wiążą choroby układu kostno-stawowego m.in. bóle i zniekształcenia stawów i kręgosłupa czy skolioza i reumatyzm – dodał Alfred Bujara.
ar