W dniu 25.09.2006 roku Komisje Zakładowe działające w firmie Geant – Polska otrzymały od pracodawcy pisemną informację o przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę z dniem 1 listopada 2006 r. W otrzymanej informacji czytamy, że przejście wszystkich zatrudnionych pracowników w Spółce Geant – Polska nastąpi na podstawie art.23[1] Kodeksu Pracy.

W dniu 27 września 2006 roku działając zgodnie z zapisami art.26 [1] Ustawy o Związkach Zawodowych z dnia 23.05.1991 r. zwróciliśmy się z pisemną prośbą do przyszłego pracodawcy o przystąpienie do negocjacji Pakietu Gwarancji pracowniczych dla pracowników (Geant – Polska) przejmowanego zakładu pracy.

Jednocześnie w skierowanym piśmie prosimy przyszłego pracodawcę o przedstawienie proponowanego projektu porozumienia.

W otrzymanej odpowiedzi pracodawca poinformował Zakładowe Organizacje Związkowe, iż w związku z przejściem zakładu pracy Spółki Geant – Polska na Spółkę real,- nowy pracodawca nie zamierza podejmować działań dotyczących warunków zatrudnienia przejmowanych pracowników, za wyjątkiem dostosowania wynagrodzenia określonego stawką godzinową do systemu wynagrodzenia miesięcznego obowiązującego u przyszłego pracodawcy.

Tym samym stwierdza, że nie zachodzą warunki określone w art.26 [1] Ustawy o Związkach Zawodowych do podjęcia negocjacji w zakresie porozumienia w trybie przywołanego przepisu.

Jednocześnie Spółka real,- poinformowała, że pracownicy Spółki Geant – Polska zostaną objęci obowiązującym w Spółce real,- wewnątrzzakładowymi aktami prawnymi, w tym Regulaminem Pracy i Regulaminem Wynagradzania.

Biorąc pod uwagę, iż wewnętrzne źródła prawa pracy przyjęte w real,- odbiegają diametralnie w swej treści od wewnętrznych aktów prawnych obowiązujących w firmie Geant-Polska na niekorzyść pracowników, nowy pracodawca zapewne dokona w trybie art.241 [13] § 2 Kodeksu Pracy wypowiedzeń warunków pracy i płacy pogarszających obecny status pracowników Geant – Polska.

Zatem jednoznacznie można stwierdzić, iż zachodzą przesłanki atr.26 [1] ust. 3 Ustawy o Związkach Zawodowych, które to obligują przyszłego pracodawcę do podjęcia negocjacji z Zakładowymi Organizacjami Związkowymi w celu zawarcia porozumienia w zakresie warunków zatrudnienia, gdyż wyczerpana jest dyspozycja powołanego przepisu tzn. „nowy pracodawca zamierza podjąć działania dotyczące zmiany warunków zatrudnienia pracowników”.

W związku z powyższymi stwierdzeniami pracodawcy, Zakładowe Organizacje Związkowe w dniu dzisiejszym tj. 10 października 2006 roku, ponowiły pisemne zaproszenie do przyszłego pracodawcy z prośbą o podjęcia negocjacji. Przystąpienie pracodawcy do negocjacji pozwoli uniknąć sporu w przedmiocie sprawy oraz zapewni spokój wśród załogi.

Podjęcie wzajemnych rozmów w obecnej sytuacji jest korzystne dla każdej ze stron.

Dzisiejsza Konferencja Prasowa ma na celu zapoznanie Państwa z trudną i niepewną sytuacja wielu tysięcy pracowników firmy Geant w przeddzień jej przejęcia przez niemiecki koncern Metro Group. Mamy nadzieję, że w wyniku dzisiejszego – publicznego wezwanie pracodawcy do podjęcia rozmów negocjacyjnych ze stroną związkową, pracodawca podejmie trud przystąpienia, przeprowadzenia i podpisania porozumienia oczekiwanego przez ponad 6.000 pracowników.

Jan Dopierała
Sekretarz
Sekcji Krajowej Pracowników Handlu

 

Translate »