Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja1791 r) regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918, uchwałą Sejmu Ustawodawczego z dnia 29 kwietnia 1919 dzień 3 maja (data uchwalenia Konstytucji) został uznany za święto państwowe.
Po II wojnie światowej Święto Konstytucji obchodzono do 1946 r, kiedy to w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich, władze komunistyczne od tego czasu zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję.
Święto to zostało oficjalne zniesione z kalendarza świąt państwowych ustawą z 18 stycznia 1951r.
Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono do kalendarza świąt państwowych ustawą z 6 kwietnia 1990.
Dzień 3 maja jest w Polsce dniem wolnym od pracy, niestety nie dla wszystkich.
Dla wielu tysięcy pracowników handlu będzie to zwykły dzień pracy.
Pracownicy handlu już od wielu lat domagają się wprowadzenia przez parlament ustawowego zakazu handlu w niedziele i święta.
Posłowie PiS przygotowali projekt nowelizacji kodeksu pracy, w którym proponują ustanowienie zakazu handlu w 12 dni świątecznych. Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” uważa takie rozwiązanie za połowiczne, ale idące w dobrym kierunku. Mamy nadzieję,że nowelizacja kodeksu pracy zostanie uchwalona w najbliższym czasie i kolejne już święta dla pracowników handlu nie będą zwykłymi dniami pracy.