W ponad połowie skontrolowanych w 2007 roku super- i hipermarketów wykryto nieprawidłowości co do przestrzegania prawa pracy i przepisów bhp – poinformowali przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy.

Według danych zebranych przez Inspekcję, w jednej trzeciej spośród kontrolowanych sklepów wielkopowierzchniowych wykryto braki w prowadzeniu ewidencji czasu pracy, a w jednej czwartej placówek pracownicy nie otrzymywali należnych urlopów. Natomiast 51 proc. hipermarketów w sposób niedokładny prowadziło akta osobowe zatrudnionych.

PIP wykryła także m.in., że 24 proc. badanych sklepów nie przestrzegało pięciodniowego tygodnia pracy dla pracowników, a 20 proc. nie udzielało im należnego odpoczynku.

Jak tłumaczył wicedyrektor departamentu prawnego Głównego Inspektora Pracy, Piotr Wojciechowski, główna przyczyna nieprawidłowości „wynika ze zbyt małej ilości zatrudnianych pracowników”. Przypomniał, że norma czasu pracy w Polsce wynosi 40 godzin, a często pracownicy pracują znacznie dłużej.

Zastępca GIP, Roman Giedrojć dodał, iż w hipermarketach „gdyby nawet zatrudnić po kilku dodatkowych pracowników, to i tak można by było obdzielić nadgodzinami wszystkich zatrudnionych”.
Natomiast tam, gdzie się nie prowadzi ewidencji czasu pracy, pracownikowi będzie bardzo trudno w przyszłości dochodzić swoich roszczeń – mówił Giedrojć. Zaznaczył, że spora liczba wykrytych nieprawidłowości może również wynikać z faktu, iż PIP kontroluje miejsca, gdzie przepisy nie są przestrzegane, reagując na informacje od pracowników.

Według Inspekcji optymistycznym sygnałem jest natomiast fakt, iż liczba wykrytych naruszeń była mniejsza niż w roku 2006. Największy spadek, o 11 punktów procentowych, odnotowano odnośnie do nieprawidłowości w ewidencjonowaniu czasu pracy.

W 2007 roku PIP skontrolowała 78 super- i hipermarketów należących do 28 sieci handlowych. Po kontrolach wydano 1264 nakazy dotyczące usunięcia uchybień bądź wstrzymania prac. Inspektorzy nałożyli również 52 mandaty na kwotę ok. 42 tys. zł.

O przestrzeganie praw pracowniczych, również w okresie zwiększonego handlu w okresie przedświątecznym, zaapelowała do pracodawców Główna Inspektor Pracy, Bożena Borys-Szopa. W ślad za apelem od poniedziałku w sklepach ruszą nadzwyczajne kontrole – dodała.

Borys-Szopa poinformowała także, iż w kwietniu PIP rozpocznie kampanię informacyjną i kontrolną „Ręczne przemieszczanie ciężarów 2008″. Kampania jest prowadzona przez inspekcje pracy 30 państw europejskich. W jej ramach zostaną przeprowadzone szkolenia i kontrole dotyczące bezpiecznego transportu ciężarów przez pracowników.

PAP

Translate »